Bloomberg New Energy Finance (BNEF) ogłosił w nowym raporcie, że 40 GW dla energii z fotowoltaiki na dachach, będące celem Indii do 2022 roku to 23 miliardy dolarów możliwości inwestycyjnych.

Według raportu, słoneczne instalacje dachowe są najszybciej rozwijającym się podsektorem energii odnawialnej w tym kraju. Do marca osiągnęły łączną moc 1,3 GW. BNEF dodał, że wzrost w sektorze nie zmaleje aż do 2021 roku, a do 2022 roku wyniesie 9,5 GW mocy fotowoltaicznej.

Z raportu wynika też, że wysokie koszty sieci energetycznej zmusiły klientów komercyjnych i przemysłowych do szybkiej adaptacji dachów i wykorzystania ich w celu produkcji energii.

– Średnia wielkość instalacji w tym sektorze stale rośnie, co jest możliwe dzięki lepszemu wykorzystaniu przestrzeni dachowej i gotowości konsumentów do zaspokojenia popytu dzięki źródłom odnawialnym montowanym na miejscu – stwierdza BNEF.

Choć Indie mają na koncie znaczne postępy w zakresie instalacji słonecznych na dachach, BNEF przewiduje, że kraj ten nie osiągnie swojego celu w postaci 40 GW zielonej energii. W raporcie odnotowano, że kraj mógłby przyspieszyć wzrost w podsektorze, upraszczając swój system naliczania netto za energię słoneczną w budynkach mieszkalnych i poprawiając dostęp do obligacji dłużnych dla deweloperów lub klientów.