Zielony rynek latynoamerykański wzrósł w ostatnich latach do prawie 20 GW mocy, z czego 80% instalacji powstało w Brazylii i Meksyku. Jak przypuszcza starszy analityk Brian Gaylord, trend będzie kontynuowany również w przyszłym roku, w którym powstać ma 46 GW nowej energii wiatrowej. Skąd te optymistyczne szacunki?

– W ciągu następnej dekady prognozujemy przyrost ponad 46 GW mocy z energii wiatru w całej Ameryce Łacińskiej – przekonuje Gaylord. – Dodatkowo, pozycję lidera utrzyma Brazylia. Kolejne co do wielkości rynki energii odnawialnej będą zlokalizowane w Meksyku, Argentynie, Chile i Peru – dodaje.

Bardzo obiecującym rynkiem jest też Argentyna, która zamierza skorzystać na zmianie planowania przepustowości sieci, aby w przyszłości uniknąć wąskich gardeł technologicznych. Kraj planuje ponadto intensywny rozwój sektora wiatrowego do poziomu około 1,8 GW. Aktualnie trwają prace przygotowawcze.

Potencjał wzmożonego rozwoju można również dostrzec w Meksyku i Kolumbii. Zdaniem Gaylorda, jest szansa, że rząd kolumbijski rozpocznie budowę pierwszej instalacji energii ze źródeł odnawialnych już w 2018 roku. Ma być to również dobry rok dla Meksyku, na którym w oczekiwaniu rekordu skupiają się baczne oczy przedstawicieli światowego przemysłu energii wiatrowej i fotowoltaicznej.

Czy projekty zakończone umowami zakupu energii na aukcjach meksykańskich mogą powstawać jako rentowne instalacje, biorąc pod uwagę niską ofertę cenową tamtejszych deweloperów? Jeśli odpowiedź będzie pozytywna, zielone rynki na świecie mogą spodziewać się nie lada konkurencji.