Wysoko w górach centralnego Puerto Rico, w szkole, która od czasu przejścia huraganu Maria nie miała dostępu do prądu, po 5 miesiącach pojawiło się światło.

Sale szkolne w szkole Su Matrullas w Orocovis są teraz całkowicie zasilane przez panele słoneczne i systemy przechowywania energii dostarczane przez niemieckiego producenta akumulatorów do przechowywania energii dla użytkowników prywatnych i komercyjnych Sonnen GmbH i lokalnego producenta Pura Energia. Rozwiązanie pojawiło się po tak długim czasie, ponieważ elektrownia w Puerto Rico zbankrutowała i nie zdołała przywrócić zasilania, pozostawiając ponad milion osób na wyspie w ciemności.

 

– Placówka Su Matrullas, w której uczy się ponad 150 uczniów w przedszkolu i szkole, nie planuje ponownego połączenia z siecią – powiedział Adam Gentner, dyrektor ds. Rozwoju Biznesu w Ameryce Łacińskiej firmy Sonnen. – Szkoła będzie teraz polegać wyłącznie na układzie solarnym o mocy 15 kW, wspieranym przez dwa systemy akumulatorów o łącznej mocy 22 kWh. Systemy te należą do 10 mikrografów, które firmy zainstalowały w Puerto Rico od czasu burzy – dodał.

Dyrektor zarządzający przedsięwzięciem jest wzruszony, gdy dzięki nowemu zasilaniu widzi uczniów pracujących na komputerach, jedzących ciepłe kanapki i pijących zimną wodę.