Gdańsk. Miasto na spotkaniu burmistrzów w Brukseli

We wtorek, 7 marca, w Komitecie Regionów w Brukseli odbyło się spotkanie burmistrzów, w którym udział wzięło blisko trzydziestu włodarzy europejskich miast. Podczas spotkania rozmawiali oni o rosnącej fali eurosceptycyzmu. Sytuację w Polsce przedstawił Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska.

Podczas spotkania uczestnicy dyskutowali o nasilającym się w Europie nurcie populistycznym i radykalizacji poglądów politycznych. Paweł Adamowicz w swoim wystąpieniu przedstawił aktualną sytuację w kraju, omówił zagrożenia dla samorządności, niezawisłości i niezależności władzy sądowniczej, ograniczeniu wolności obywateli oraz niezależności kultury. Na przykładzie Gdańskiego Modelu Integracji Imigrantów zaprezentował również działania miasta, które pozostają w opozycji do głównego nurtu politycznego w kraju.

– Demokracja nie jest czymś danym nam raz na zawsze. Nie jest czymś oczywistym. Jest dobrem, o które musimy walczyć każdego dnia. Nie pozwólmy, aby radykalizm stał się codziennością. To właśnie dzięki naszym wysiłkom i determinacji mieszkańców naszych miast radykalizm, populizm i nietolerancja musi pozostać tym czym jest naprawdę: marginesem i wynaturzeniem – podkreślał podczas spotkania Adamowicz.