Pompy ciepła to urządzenia, które wykorzystują ciepło z ziemi do ogrzewania naszych domów. W działaniu wykorzystują fakt, że ziemia w miesiącach ciepłych gromadzi energię, co powoduje, że zimą temperatura poniżej powierzchni zamarzania jest dodatnia. Jest to tzw. ciepło niskotemperaturowe, praca pompy ciepła przetwarza je w wysokotemperaturowe, czyli użyteczne do wytwarzania energii cieplnej. Najlepiej, aby odbiorcą ciepła były płaskie grzejniki z małą ilością wody lub ogrzewanie podłogowe.

Temperatura gruntu

Różnica pomiędzy temperaturą gruntu i powietrza jest duża. Z neutralnego zera stopni Celsjusza podłoża przy pomocy pompy ciepła można osiągnąć nawet 60–70 stopni , a w przypadku temperatur lekko poniżej zera – może to być wynik pomiędzy 30 a 50 stopni Celsjusza. Gdy temperatury są dodatnie, wówczas uzyskujemy jeszcze wyższe wartości na urządzeniach grzewczych i zwiększoną efektywność całego systemu.

Podgrzewanie

W podgrzewaniu biorą udział wymienniki ciepła: parowacz, skraplacz, sprężarka i zawór rozprężny. Energię przekazuje czynnik roboczy, który przepływa w tym układzie. Ciepło o niskiej temperaturze pobrane z ziemi jest podgrzewane przez sprężarkę, która pod dużym ciśnieniem podnosi temperaturę gazu. Wymiennik odbiera temperaturę i przekazuje bezpośrednio do instalacji grzewczej. Wszystko to dzieje się przy udziale prądu elektrycznego, niezbędnego do uruchomienia i pracy urządzenia. Z 1kW wykorzystanej energii elektrycznej otrzymamy 5kW mocy grzewczej.

 

Dla kogo pompa ciepła

Często przyszli inwestorzy pytają, czy w każdym budynku można zamontować pompę ciepła? Odpowiedź brzmi: tak, ale trzeba przed jej zamontowaniem zadać specjalistom pytania dotyczące jej efektywności. Szczególnie będzie nas interesowała energooszczędność budynku, rodzaj ogrzewania oraz oczekiwane rezultaty.

Oto kilka zasad, którymi powinniśmy się kierować, decydując się na pompę ciepła:


  1. Instalację najprościej jest wykonywać w nowym domu, wówczas można przewidzieć i zaprojektować wszystkie elementy systemu.

  2. Grzejniki współpracujące z pompą ciepła muszą zawierać małe ilości wody, najlepiej, gdy mają niskie przekroje, które umożliwiają wytworzenie wyższej temperatury.

  3. Warto mieć zainstalowane ogrzewanie podłogowe (niskotemperaturowe) przynajmniej w części pomieszczeń, typu łazienka, hol czy korytarze. Dzięki temu zwiększamy powierzchnię grzewczą.

  4. Należy wykonać termomodernizację budynku Im lepiej ocieplony budynek, tym mniejsze koszty energii, jaką zużyjemy na pracę pompy ciepła. Przed podjęciem decyzji o montażu, warto umówić się ze specjalistą, który oceni nasze potrzeby, wskaże ewentualne słabe punkty i przygotuje projekt inwestycji.

Koszty pompy ciepła

Jeżeli uwzględnimy jednostkowe koszty montażu pompy ciepła –wydają się one wysokie. Pierwszy dotyczy wykonania odwiertów, drugi – ułożenia rur w pobliżu domu. Spore wydatki generują otworów typowych dla gruntowych pomp ciepła. Dla instalacji przeznaczonej do średniej wielkości domu najlepsze są trzy płytsze odwierty lub jeden głęboki. Koszty montażu pompy ciepła dla budynku o wielkości 200 m² to ok. 50 tys. złotych. Do tego dochodzi cena wspomnianych wyżej odwiertów, co ogółem daje kwotę ok. 60 tys. złotych. Mimo że inwestycja wydaje się droga, trzeba wziąć pod uwagę, jak duże będą z niej korzyści długoterminowe.

 

Rynek

W krajach europejskich większość nowo budowanych obiektów ogrzewanych jest pompami ciepła. Wskaźnik ten sięga w Szwecji 95%, a w Niemczech 40%. Co więcej, w Czechach instalacja tych urządzeń dofinansowywana jest przez państwo. Aby lepiej zobrazować zapotrzebowanie na ten rodzaj ogrzewania, porównajmy ilościowo: w Polsce instaluje się rocznie ok. 6–8 tysięcy pomp ciepła, w kilka razy mniejszej Szwecji – 100 tysięcy.

Koszty innych paliw rosną, natomiast pompy ciepła każdego roku sukcesywnie tanieją. Oznacza to, że inwestycja w pompę ciepła staje się coraz bardziej opłacalna.