Panele fotowoltaiczne coraz częściej goszczą na dachach budynków we wszystkich krajach na świecie. Oczywiście, są miejsca, w których jest ich bardzo dużo, są również takie, w których proces inwestycji dopiero się zaczyna. Jednak niezależnie od stanu obecnego, instalacje te są przyszłością zaspokajania zapotrzebowania na tanią i czystą energię elektryczną. Co więcej, mogą też zaskakiwać. Oprócz standardowych zastosowań, technologia fotowoltaiczna jest obecnie również wykorzystywana w wielu nietypowych miejscach. Oto cztery z nich.

Słoneczne okna

 

Oprócz przepuszczania światła, co jest typowe dla okien, zamontowane w nich ogniwa fotowoltaiczne pozwalają na wykorzystanie energii ze słońca, przekształcając ją w energię elektryczną. Technologia sprawdza się jak na razie na małych powierzchniach, ale firmy pracują nad tym, aby można było wykorzystywać ją w praktyczny sposób również w dużych oknach. Dzięki temu będą one wydajnie wykorzystywane w podwójny sposób.

Energetyczne samochody

Oprócz stacji ładowania pojazdów elektrycznych, w wyposażeniu niektórych samochodów są dodatkowo elementy paneli fotowoltaicznych. Został w taki wyposażony choćby dach Toyoty Prius. Wytwarzana energia przyczynia się do zasilania klimatyzacji samochodu.

Najnowsza wersja samochodu, produkowanego obecnie w Japonii, łączy panel fotowoltaiczny bezpośrednio z akumulatorem samochodu, zwiększając wydajność i niezawodność systemu elektrycznego. W porównaniu z poprawiającą moc wentylacji samochodu pierwszą, półprzeźroczystą technologią słonecznego szyberdachu, opracowaną w latach osiemdziesiątych, jest to ogromny skok technologiczny.

Zielone chłodziarki

W krajach rozwijających się nie ma gwarancji 24-godzinnego dostępu do zasilania w energię elektryczną. W wielu miejscach nie ma nawet sieci elektryczne lub nawet, jeśli jest, zasilanie jest często tak słabe, że przedłużające się awarie występują codziennie. Firmy wpadły więc na pomysł, aby produkować lodówki zasilane energią elektryczną, które utrzymują w chłodzie leki, najczęściej szczepionki. To proste rozwiązanie chroni życie mieszkańców krajów rozwijających się od ponad czterech dekad.

Inteligentne miasta fotowoltaiczne

Fotowoltaika jest obecnie stosowana do ładowania baterii w diodach LED zasilających latarnie uliczne, dzięki czemu mogą świecić nocą. To już standard w naszych miastach. Niektóre miejsca, jak choćby San Diego w Kalifornii, wykorzystują jednak latarnie również do tego, aby pomagały kierowcom. Zamontowane w nich inteligentne czujniki mają możliwość otwierania szlabanów do miejsc parkingowych oraz wzywania pomocy na miejsce kolizji. W ten sposób połączenie czujników zasilanych energią słoneczną, zintegrowanych z siecią internetową, oszczędza czas i pieniądze.