Wynalazcy z RPA być może rozwiązali problem wysokich cen instalacji do pobierania energii słonecznej.

Południowoafrykańscy wynalazcy opracowali niedrogi prototyp urządzenia do produkcji energii słonecznej, czego Google przez długi czas nie był w stanie osiągnąć. Tym samym niewielka grupa uczonych może stać się pionierami w technologii słonecznej, która zdetronizuje w tej dziedzinie giganta internetowego – Google.

infoplanet oze energia sloneczna bedzie tania system

Inżynier z projektu Helio100 w Stellenbosch University twierdzi, że zespół zaprojektował niedrogi heliostat, który wykorzystuje energię słoneczną do wytwarzania energii elektrycznej. Heliostat to urządzenie wytwarzające energię, które wykorzystuje lustra lub soczewki, w których odbija się światło słoneczne.

Naukowiec Sebastian-James Bode mówi, że urządzenie rodem z RPA wyróżnia się innowacyjnością, ponieważ jest „odporne na nacisk”, co oznacza, że można je położyć płasko, bez konieczności wykonywania wielu prac konstrukcyjnych. Zespół dąży do obniżenia kosztów produkcji do 6 centów za metr kwadratowy lustra.

Do tej pory budowa heliostatów była zbyt kosztowna. W 2011 roku Google ogłosił, że wstrzymał własny projekt heliostatu, po tym jak naukowcy nie mogli zaprojektować niedrogiego modelu.


kup artykuly platne