Nowe panele fotowoltaiczne mogą posłużyć do stworzenia okna, które będzie produkować energię elektryczną i pomoże utrzymać w domu przyjemny chłód. Kuszące? Przeczytaj, kiedy technologia może być dostępna!

infoplanet oze fotowoltaika grzeje i chlodzi okno

Nowy materiał jest przezroczysty jak zwykłe szklane okno, ale wykorzystuje światło po to, aby wytwarzać energię elektryczną, jednocześnie blokując ją w celu utrzymania w budynku odpowiedniej temperatury. Do jego produkcji Hin-Lap Yip z Południowochińskiego Uniwersytetu Technicznego i jego zespół wykorzystali przezroczyste, polimerowe ogniwa słoneczne, które umożliwiają przenikanie światła i przekształcają energię słoneczną na fale bliskie podczerwieni – prąd elektryczny.

W czasie testów nowa folia transmitowała 25% światła widzialnego i zamieniła nawet 9% energii. Jest to wartość niższa niż typowa dla standardowych paneli słonecznych montowanych na dachu – 15%, ale – jak zapowiada Yip – wydajność polimerowych ogniw słonecznych stale się poprawia.

Naukowcy obliczyli, że jeżeli każde okno zostanie okryte polimerami, rachunki za energię elektryczną można zmniejszyć o połowę. Inne potencjalne zastosowania dotyczą samochodów i samonapędzających się szklarni. Jednak zanim nowe panele fotowoltaiczne trafią na rynek, ich stabilność musi zostać poprawiona, aby zwiększyć trwałość do ponad 10 lat.

infoplanet oze fotowoltaika grzeje i chlodzi material

– Tworzenie budynków, które koncentrują energię słoneczną, jest przyszłością – mówi ekspert ds. Materiałów Mark Miodownik z University College London. – przemysł budowlany będzie potrzebował jednak całkowitej zmiany sposobu myślenia zanim zastosuje technologię, która zasadniczo zamienia okna w urządzenia elektroniczne – dodaje.