Ilość energii elektrycznej wytworzonej przez odnawialne źródła energii po raz pierwszy wyprzedziła tę ze źródeł węglowych. Według nowej analizy z zeszłego roku, wiatr, słońce i biomasa dostarczyły 679 terawatogodzin energii.

infoplanet OZE odnawialne zrodla czy wegiel wegiel

– Zaledwie pięć lat temu węgiel dostarczył dwa razy więcej energii elektrycznej w regionie niż odnawialne źródła energii – głosi komunikat grupy ds. polityki klimatycznej Sandbag, która opublikowała przegląd europejskich źródeł energii.

Jak się okazuje, w Wielkiej Brytanii nastąpiła również nieoczekiwana zmiana w zużyciu energii elektrycznej, które w latach 2016–2017spadło o 2%. Natomiast zużycie energii w całej Unii Europejskiej w tym okresie wzrosło o 0,7%.

infoplanet OZE odnawialne zrodla czy wegiel oze

W ciągu ostatnich 7 lat Wielka Brytania zwiększyła produkcję energii przyjaznej dla klimatu, aby pokryć 22-procentowy spadek mocy energii produkowanej przez węgiel. Dystrybucja ze źródeł odnawialnych w całej Unii Europejskiej jest nierównomierna – część krajów jest zdecydowanymi liderami (Niemcy, Wielka Brytania), podczas gdy niektóre zostają mocno w tyle.