Według Vattenfall, w ciągu ostatnich dwóch tygodni w Szkocji zostały zainstalowane dwie pierwsze morskie farmy wiatrowe. W poniedziałek, 9 kwietnia, firma ogłosiła, że z powodzeniem zainstalowała najpotężniejszą na świecie pojedynczą turbinę-gigant z 8,8 MW, stojący 191 metrów na czubku łopaty i szczycący się gondolą większą niż London Eye. Turbina jest jedną z 11, które zostaną zainstalowane w Europejskim Ośrodku Zagospodarowania Wiatru (EOWDC), zwanego również farmą wiatrową Aberdeen.

Poniedziałkowe ogłoszenie nastąpiło zaledwie dwa tygodnie po pomyślnym zainstalowaniu pierwszych fundamentów pod wyciągarką EOWDC. Po raz pierwszy fundamenty tego typu zostały użyte w skali komercyjnej.

Obiekt EOWDC znajduje się w Aberdeen Bay. Vattenfall poinformował, że turbina, którą zainstalowano w poniedziałek, jest jedną z dwóch turbin MHI Vestas, które mają ulepszone tryby zasilania wewnętrznego, dzięki czemu generują więcej energii wiatrowej. Każda z dwóch turbin została zwiększona z 8,4 MW do 8,8 MW, co wraz z dziewięcioma turbinami o mocy 8,4 MW zwiększa moc generacyjną EOWDC do 93,2 MW.

– Turbiny dla EOWDC, największego w Szkocji morskiego testu wiatrowego i obiektu demonstracyjnego, pomagają zabezpieczyć wizję Vattenfall jako wolną od paliw kopalnych w ciągu jednego pokolenia. EOWDC, dzięki innowacyjnemu podejściu do redukcji kosztów i pionierskim technologiom, prowadzi przemysł do generowania czystej i konkurencyjnej energii wiatrowej – takiej, która wzmocni globalny status energetyczny Szkocji – powiedział Gunnar Groebler, szef działu Business Area Wind w Vattenfall.

Dyrektor EOWDC w Vattenfall Adam Ezzamel zauważył, że Vattenfall jest podekscytowany możliwością współpracy z najnowocześniejszą technologią wdrożoną w kraju.

– To niezwykłe, że tylko jedna rotacja ostrzy może zasilać przeciętny dom w Wielkiej Brytanii przez jeden dzień – dodał.

Turbiny są transportowane z Esbjerg do Aberdeen na statku Swire Blue Ocean, Pacific Orca, gdzie zostaną podniesione w miejsce zainstalowanych już fundamentów. Uważa się, że Pacyfik Orca jest największą na świecie jednostką instalacyjną dla farm wiatrowych.