„W Niemczech w niedzielę wyprodukowano tak dużo odnawialnej energii, że ludzie musieli było zapłacić za energię elektryczną” – głosił jeden z nagłówków na stronie informacyjnej Quartz w zeszłym tygodniu. Konsumenci zapłacili za zwiększenie zużycia energii, ponieważ nadmiar prądu mógł przeciążyć sieć.

Moc odnawialnej energii

Wiatr i słońce dostarczyły do puli niemieckiej energii elektrycznej w 2015 roku 22% mocy. Nie jest to powszechne, ale równocześnie nie jest to jedyne miejsce, w którym czasami występuje nadmiar energii. Innym przykładem jest Teksas, który ma tak dużo energii wiatrowej, że niektóre firmy dostarczają energię elektryczną do domów w nocy za darmo. Brzmi wspaniale? Niekoniecznie!

Koszt wiatru i energii słonecznej spada tak drastycznie, że w końcu stają się konkurencyjne w stosunku do innych źródeł energii. Kuszące jest to, że dni paliw kopalnych są policzone. Czysta, energia odnawialna będzie więc tańsza dla nas wszystkich i problem rozwiązany. Jest jedno małe „ale” – to tak nie działa. Aby zrozumieć dlaczego, wyobraź sobie, że jesteś potencjalnym inwestorem w rozwój energii słonecznej na wolnym rynku. Pytanie, które musisz sobie zadać brzmi: „ile kosztuje produkcja’’? Jeśli jako pierwszy instalujesz energię słoneczną w danym obszarze, odpowiedź może brzmieć – opłaca się, ale w miarę zwiększania się ilości energii słonecznej, pojawi się nadmiar prądu elektrycznego, szczególnie w słoneczne letnie dni, co oznacza, że możesz nie mieć zbytu. Będziesz więc musiał sprzedać prąd tanio – jeśli go w ogóle sprzedasz. W tym czasie twoi konkurenci napędzani paliwami kopalnymi, mogą dostosować produkcję do popytu i nadal sprzedawać swoje paliwa po przystępnej cenie.

infoplanet oze tania energia odnawialna wykolei rewolucje moc odnawialna

W rzeczywistości rynek nie jest więc wolny – aby zyski ze źródeł odnawialnych były opłacalne, rządy musiały je subsydiować: większość firm otrzymuje gwarantowaną cenę za energię elektryczną. Oznacza to, że mogą sprzedawać energię nawet wtedy, gdy jest jej wytworzonej zbyt dużo – tak na przykład robią Niemcy. Czy taka sytuacja oznacza poważny problem gospodarczy, który może doprowadzić do zatrzymania rewolucji odnawialnej?

Nowe pomysły poszukiwane

Nie można dotować na zawsze. Wielka Brytania już obniża dotacje, ponieważ ich koszt jest duży, a energia wiatrowa i słoneczna dostarczają tylko około 3% energii kraju. Globalnie jest to 1%.

– Byłoby niezwykle kosztowne utrzymanie subsydiowania w miarę wzrostu tej liczby – wyjaśnia Varun Sivaram z Rady ds. Stosunków Zagranicznych w Waszyngtonie.

Rozwiązaniem jest ograniczenie kosztów instalacji energii słonecznej, aby firmy mogły nadal osiągać zyski, nawet wówczas, gdy spadnie cena energii elektrycznej. Zła wiadomość jest taka, że może to być niemożliwe w przypadku obecnie używanych paneli słonecznych. Inne, bardziej wydajne, technologie solarne mogą to jednak poprawić.


infoplanet oze tania energia odnawialna wykolei rewolucje nowe rozwiazania

Dlatego jedynym wyjściem jest inwestowanie w nowe technologie i takie ich rozwinięcie, aby powstawała tańsza energia. To może ocalić odnawialną rewolucję.