Szwedzki deweloper Skanska potwierdził w tym tygodniu, że zawarł umowę, która pozwoli na objęcie biurowców perowskitowymi ogniwami słonecznymi na skalę komercyjną. Czy to początek nowej polskiej ery w zielonej energii?

Podpisana przez Skanską umowa licencyjna zapewnia firmie wyłączność na korzystanie z rozwiązań słonecznych polskiej spółki Saule Technologies. Według szwedzkiego dewelopera, w tym roku w Polsce rozpoczną się wstępne testy wdrożeniowe.

Saule Technologies pracuje nad zastosowaniem druku atramentowego do produkcji perowskitowych modułów słonecznych od 2014 roku.

 

Perowskitowe ogniwa słoneczne

– Zwiększenie rozmiarów perowskitowych ogniw słonecznych jest jednym z największych wyzwań dla firm i naukowców pracujących z tą technologią – diagnozowała Olga Malinkiewicz, współzałożycielka Saule Technologies w oświadczeniu z listopada 2017 roku. – Drukowanie stabilnego i działającego modułu w rozmiarze A4 jest dla nas jednym z najważniejszych kamieni milowych na rok 2017 – zapewniała.

 

Umowa firmy Skanska z Saule Technologies

Cel został osiągnięty na targach IDTechEx Show w Santa Clara w Kalifornii. Firma zaprezentowała wówczas po raz pierwszy elastyczny, drukowany moduł fotowoltaiczny o rozmiarach arkusza A4. Obecnie Saule Technologies pracuje nad wielkoskalową, prototypową linią produkcyjną.