Randap jest najpopularniejszym zabójcą chwastów na świecie, ale czy ten popularny herbicyd stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia? Ostatni proces sądowy sugeruje, że Randap jest odpowiedzialny za więcej szkód niż korporacja jest gotowa przyznać. Co więcej, kilka dni po orzeczeniu sądu testy niezależnego laboratorium przyniosły więcej złych wieści – potwierdziły wysoki poziom rakotwórczego składnika w płatkach śniadaniowych, batonach śniadaniowych i płatkach owsianych.

Zabójca nie tylko chwastów?

9 sierpnia sąd w San Francisco uznał firmę Monsanto za winną w sprawie związanej z chorobą nowotworową. Podstawą sprawy był przypadek 46-letniego Dewayne’a Johnsona, u którego zdiagnozowano chłoniaka nieziarniczego – grupę nowotworów rozwijających się w limfocytach lub białych krwinkach, które tworzą układ odpornościowy. Jego sprawa była pierwszą z ponad 800 spraw przeciwko rolniczemu gigantowi. Trafiła do sądu ze względu na terminalny stan chorego, przez który przyśpieszono proces.

Johnson rozsypywał Randap na teren szkoły w San Francisco 20–30 razy w roku. Twierdził, że oparty na glifosacie herbicyd prawdopodobnie spowodował chorobę. Jego prawnicy argumentowali, że Monsanto nie ostrzegł konsumentów przed ryzykiem związanym z tym produktem. Do takich tez przychylił się sąd – przyznał Johnsonowi 250 milionów dolarów odszkodowania i około 39 milionów dolarów odszkodowania wyrównawczego.

infoplanet czy randap jest zabojczy zabojca

Jednak wiceprezes Monsanto Scott Partridge po rozprawie bronił firmy, stwierdzając: „Odwołamy się od tej decyzji i nadal będziemy bronić tego produktu, który ma 40-letnią historię bezpiecznego użytkowania i nadal jest niezbędny, skuteczny i bezpieczny”.

Zabójcze składniki

Chociaż Monsanto nadal twierdzi, że herbicyd stosowany w Randap nie jest rakotwórczy, prawnik Johnsona uważa, że sam glifosat może nie stanowić problemu, ale interakcja między herbicydem i innymi składnikami w herbicydzie powoduje efekt synergiczny, który wywołuje raka.

WHO odkryło, że glifosat jest prawdopodobnie rakotwórczy dla ludzi, co oznacza, że może prowadzić do rak, zmieniając DNA komórki lub powodując inne zmiany w ciele, które zwiększają szansę na zmiany DNA. W celu oceny rakotwórczości glifosatu i 4 innych chemikaliów stosowanych w rolnictwie w 2015 roku spotkało się w Międzynarodowej Agencji ds. Badań nad Rakiem (IARC) 17 ekspertów z 11 krajów. Naukowcy doszli do wniosku, że badania dotyczące glifosatu, który jest najczęściej produkowanym pestycydem na całym świecie, wykazały dowody na rakotwórczość u ludzi i zwierząt doświadczalnych.

infoplanet czy randap jest zabojczy skladniki

Wiele badań sugerowało, że ludzie narażeni na działanie glifosatu, jak choćby rolnicy lub właściciele gruntów, wykazują zwiększone ryzyko wystąpienia chłoniaka nieziarniczego. IARC łączył glifosat z nowotworami u myszy i szczurów, co wskazuje, że herbicyd indukował DNA i chromosomalne uszkodzenia u ssaków oraz w komórkach ludzkich i zwierzęcych in vitro.

Randap w systemie żywnościowym

Glifosat jest szeroko stosowany przez rolników i ogrodników, nie wspominając o właścicielach pól golfowych, gmin, szkół i ogrodów. Jak się okazuje, w efekcie około 75% żywności, która jest dostępna w sklepach zawiera zazwyczaj resztki glifosatu. Jak to możliwe? Rośliny są genetycznie modyfikowane, aby wytrzymać opryskiwanie herbicydem, który normalnie zabiłby je. W efekcie glifosat jest wchłaniany wewnątrz roślin.

Nowe badania pokazują, że poza potencjalnymi zagrożeniami związanymi z narażeniem na glifosat, toksyczne działanie herbicydu zwiększają inne składniki. Oddzielnie i synergistycznie w różnych stężeniach uszkadzają błony komórkowe. Na przykład POEA (polietoksylowana amina łojowa), która stanowi 15% preparatów Randap, może zmienić przenikalność komórki ludzkiej i zwiększyć toksyczność, która jest już indukowana przez glifosat. Naukowcy doszli do wniosku, że „zastrzeżone mieszaniny dostępne na rynku mogą spowodować uszkodzenie komórek, a nawet śmierć wielu poziomów szczątkowych, szczególnie w żywności i paszy otrzymywanej z roślin poddanych działaniu preparatu Randap.

infoplanet czy randap jest zabojczy w systemie zywieniowym

Co więcej, to także środek suszący rośliny – jest on używany do „wypalania” tuż przed zbiorem roślin uprawnych, takich jak nieorganiczna pszenica, owies, jęczmień i fasola. Obecnie rośliny GMO stanowią 94% upraw soi i 90% upraw kukurydzy. Nawet jeśli nie jesz soi ani kukurydzy, te genetycznie modyfikowane produkty są używane do wytwarzania większości przetwarzanych i pakowanych produktów spożywczych, które znajdziesz w sklepie, takich jak chipsy, przekąski, słodycze i zupy w puszkach. Zatem nie tylko uprawy GMO mogą zawierać szkodliwe poziomy chemikaliów Randap.

Im więcej dowiadujemy się o dalekosiężnych i niebezpiecznych skutkach Randapu, tym bardziej powinniśmy go unikać. Jak dokładnie możemy to zrobić? Przede wszystkim kupujmy żywność ekologiczną i lokalną, gdy tylko to możliwe. Żywność GMO jest zabroniona w produktach ekologicznych, co oznacza, że ekologiczni rolnicy nie mogą sadzić nasion GMO, a krowy ekologiczne nie jedzą roślin GMO. Kiedy kupujesz żywność, wydawaj swoje ciężko zarobione pieniądze na produkty bezpieczniejsze dla ciebie i twojej rodziny.

kup artykuly platne