Obecnie subskrypcje są dostępne na niemal każdą usługę: od transmisji telewizji po zestawy posiłków. Od teraz do listy możemy dopisać… zieloną energię. Czy to opłacalne?

Zielone oszczędności

Subskrypcja energii jest dla konsumentów nie tylko wygodna, ale także stabilna – uwalnia od niepewności szokujących zmian wysokości miesięcznych rachunków. Jej wdrożenie wynika z przyspieszonego przejścia rynku w kierunku odnawialnych źródeł energii i innych rozproszonych technologii.

 

Koszty subskrypcji

Ceny są najniższe wówczas, gdy odnawialne źródła energii są w sieci, zaś najwyższe – kiedy konieczne jest uruchomienie zapasowej produkcji paliw kopalnych. Utrudnieniem jest to, że tradycyjny model energetyczny nie uwzględnia możliwości wyboru konsumentów i nie zachęca właścicieli domów do zużywania mniejszej ilości energii. Subskrypcje wymagają natomiast korzystania z zaawansowanych technologii. W oparciu o unikalne zużycie energii, informacje historyczne i wzorce pogodowe w okolicy mogą być jednak przystosowane do każdego domu.

100% czystej energii

Projekt ułatwia konsumentom subskrypcję 100% czystej energii. Miesięczny model usług przyspiesza również rozwój popytu konsumpcyjnego na zielone opcje i pomaga zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych, które w 35% pochodzą z przemysłu energetycznego.

 

Właściciele domów mogą umieszczać panele fotowoltaiczne na swoich dachach lub przyłączać się do energetycznych programów motywacyjnych za pośrednictwem lokalnych mediów. Zindywidualizowany abonament na czystą energię ma podwójną zaletę: umożliwia konsumentom łatwe subskrybowanie czystej energii i eliminuje wszelką niepewność cenową.

Dzięki subskrypcji zielonej mocy mamy ogromną szansę w walce ze zmianami klimatu. Przekształcając cały model zużycia energii, możemy zachęcać konsumentów do zużywania jej w mniejszej ilości energii. Przekazując możliwość decydowania w ich ręce, przenosimy nas wszystkich na trasę szybkiego ruchu w kierunku lepszej przyszłości energetycznej.