By wzmocnić rynek zielonych energii, duński producent, sprzedawca, instalator i serwisant turbin wiatrowych Vestas Wind Systems planuje połączenie sił. Firma zaoferuje Tesli i innym producentom akumulatorów wykorzystanie energii słonecznej i magazynowanie mocy pochodzącej z turbin wiatrowych, umożliwiając sprzedaż hybrydowych instalacji energii odnawialnej, które generują energię elektryczną przez całą dobę.

– Rozszerzamy zakres na zrównoważoną energię – powiedział w wywiadzie telefonicznym dyrektor generalny Anders Runevad. – Obserwujemy dość dynamiczny wzrost zainteresowania hybrydami. To z pewnością nowy strumień przychodów, do którego można się przyłączyć – dodał.

W hybrydach technologii wiatrowych, słonecznych oraz opcji magazynowania wytworzonej przez nich mocy Vestas dostrzega sposoby działania komplementarne względem tych, które sam podejmuje. Dzięki nim można bowiem zaoszczędzić na noc energię elektryczną z farm słonecznych i wiatrowych.

 

Turbiny Wiatrowe Vestas Wind Systems

Rozwiązania hybrydowe to jednak nie tylko metoda lepszego wykorzystania sił natury. Drogą tą Vestas szuka również nowych sposobów utrzymania wiodącej pozycji na rynku. Runevad przewiduje bowiem, że globalny rynek hybrydowy może wynieść 2 GW, co stanowi zaledwie ułamek z 11,2 GW turbin wiatrowych zainstalowanych przez jego firmę w 2017 roku.

Duńska firma już rozwija swój pierwszy projekt hybrydowy w Australii, współpracując z Teslą i WindLab. Choć Vesta nie będzie produkować paneli słonecznych ani baterii, zaoferuje dostarczenie wszystkich komponentów do budowy i utrzymania systemów hybrydowych. W tym celu zakupiła już firmę analityczną Utopus Insights, która ma wykorzystać sztuczną inteligencję do prognozowania pogody i produkcji energii.

 

Energia hybrydowa

– Rosnące zainteresowanie projektami hybrydowymi, łączącymi energię wiatru z energią słoneczną i jej magazynowaniem, odzwierciedla nowe możliwości globalnej transformacji energetycznej – ocenia James Evans, analityk z Bloomberg Intelligence. – Podobne hybrydowe projekty badawcze śledzimy w wykonaniu takich producentów jak Siemens Gamesa, Suzlon i Goldwind.