Jak donoszą brytyjscy i amerykańscy naukowcy w czasopiśmie „Nature Genetics”, anoreksja może mieć być zaburzeniem nie tylko o podłożu psychicznym, ale również genetycznym.

Specjaliści King's College London oraz University of North Carolina w Chapel Hill ustalili, że anoreksja – dotąd uznawana najczęściej za zaburzenie psychiatryczne, wymagające leczenia farmakologicznego i psychoterapii – przynajmniej w niektórych przypadkach może wynikać z zaburzeń genetycznych.

infoplanet badania i terapie anoreksja a geny badania

– Przeanalizowano DNA prawie 17 tys. pacjentów z anoreksją oraz ponad 55,5 tys. osób bez tej choroby z 17 krajów. U niektórych osób cierpiących na anoreksję natrafiono na mutacje genetyczne związane z innymi chorobami psychicznymi, takimi jak schizofrenia, zaburzenia obsesyjno-kompulsywne oraz zaburzenia lękowe. Ale znaleziono także zmienione fragmenty genów występujące wyłącznie u chorych na anoreksję. Były one związane z zakłóceniami w trawieniu cukrów i tłuszczów oraz uczuciem głodu – relacjonuje prof. Janet Treasure, jeden z autorów badania.

Specjalista przekonuje, że anoreksja powinna zostać uznana za zaburzenie psychiczno-metabolicznym, ze względu na fakt, iż w jej rozwoju istotną rolę odrywa zakłócenie sygnałów odpowiadających za uczucie głodu. Jak wykazały zadania, u osób wykazujących z tendencją do anoreksji głód pojawia się późnej niż u pozostałych ludzi, przez co mogą one nic nie jeść przez dłuższy czas. Wraz z upływem czasu może to przekształcić się w jadłowstręt.

infoplanet badania i terapie anoreksja a geny

– Psychiatrzy zwracają uwagę, że przynajmniej u niektórych osób anoreksja związana jest wypaczonym postrzeganiem własnej osoby jako zbyt grubej, mimo że ich masa ciała jest prawidłowa lub wręcz zaniżona. U chorych na anoreksję zaburzona jest kontrola własnej masy ciała. Prawdopodobnie zakłócony jest u nich mechanizm wymuszający powrót do normy – uważa prof. Treasure.

Zdaniem naukowców odkrycie dotyczące genetycznego podłoża anoreksji może być przełomoem w badaniach nad tym zaburzeniem. Ze statystyk wynika, że zaburzenia łaknienia mogą występować zarówno u kobiet, jaki u mężczyzn, również w średnim wieku. Jedynie 30% osób chorych zwraca się o pomoc do psychiatry lub psychoterapeuty.