Od 1 sierpnia w Białymstoku odbywać się będzie kolejna edycja dedykowanych dla dzieci bezpłatnych badań stóp. Do 30 września fizjoterapeuci Centrum Ortopedyczno-Protetycznego będą konsultować dobór butów do szkoły, a – jeśli zaistnieje taka potrzeba – zalecą specjalną wkładkę korygującą, ćwiczenia korekcyjne lub wizytę na dodatkowych konsultacjach specjalistów.

Akcja zorganizowana przez Centrum Ortopedyczno-Protetyczne dla przedszkolaków i uczniów „Z nowym rokiem zdrowym krokiem” angażuje fizjoterapeutów do udzielania fachowych porad dotyczących zdrowia stóp i kręgosłupa. Badanie, podczas którego zostanie wybrane odpowiednie dla dziecka obuwie, ma trwać 15 minut i być całkowicie bezbolesne. Aby z nich skorzystać, wystarczy dokonać rezerwacji pod numerem telefonu 500 595 947.

infoplanet badania i terapie badania dzieciecych stop fizjoterapeuta

– Rodzice przywiązują coraz większą uwagę do obuwia, w jakim chodzą ich dzieci. Niestety, kapcie czy buty na zmianę do przedszkola lub szkoły dalej są traktowane po macoszemu. A to wielki błąd, ponieważ młodzi ludzie noszą je nawet przez 9 godzin dziennie – zaznaczają specjaliści.

Jak wynika z zaleceń fizjoterapeutów, odpowiednie obuwie to buty idealnie dopasowane na długość, i szerokość do stopy dziecka. Powinny też być lekkie, przewiewne i wykonane z naturalnych materiałów, a także wyposażone w elastyczną podeszwę, która pozwala na naturalne ruchy i odpowiednią pracę wszystkich mięśni i więzadeł.

infoplanet badania i terapie badania dzieciecych stop buty

– Buty muszą być stabilne, ale – wbrew powszechnym opiniom – niekoniecznie za kostkę. Wysokie obuwie wskazane jest wtedy, gdy istnieje potrzeba dodatkowej stabilizacji, bo dziecko stawia koślawo stopy. Ale nic to nie da, jeśli wewnątrz stopa będzie miała zbyt dużo luzu. Odpowiednie obuwie ma ogromne znaczenie także dla kręgosłupa, dlatego przede wszystkim warto postawić na profilaktykę, która zapobiegnie późniejszym dolegliwościom – wyjaśnia fizjoterapeuta z Centrum Ortopedyczno-Protetycznego w Białymstoku Grzegorz Tomkiewicz.

Do corocznej akcji w 2019 roku włączył się również Ośrodek Rehabilitacji Armedis, specjalizujący się w leczeniu wad postawy. Jak wskazuje koordynatorka akcji Marta Malesza-Sitarek, dzięki temu konsultacje będą kompleksowe i obejmą nie tylko stopy, ale także ich stan oraz sposób chodzenia, wpływający na sprawność całego ciała.