Jak przekonuje dr Magdalena Cedzyńska z Poradni Pomocy Palącym w Centrum Onkologii w Warszawie, istnieją metody farmakologiczne, które zwiększają szanse wyjścia z nałogu i rzucenia palenia papierosów.

Choć palacze często narzekają na to, że nie istnieją skuteczne metody, które gwarantują wyjście z uzależnienia od palenia papierosów, eksperci wskazują na dowody naukowe, potwierdzające przydatność farmakoterapii w zmaganiach z nikotynizmem. Mimo iż kluczową rolę odgrywa silna motywacja do zerwania z nałogiem, nikotynowa terapia zastępcza i niektóre leki, takie jak antydepresanty czy tzw. antagoniści receptora nikotynowego są niezwykle pomocne.

infoplanet badania i terapie farmakoterapia a rzucanie palenia badania

– W przypadku nikotynowej terapii zastępczej są wysokiej jakości dowody na to, że terapia ta o 50–60% zwiększa szanse skutecznego rzucenia palenia. Wskazuje na to 136 badań, którymi objęto 64,6 tys. osób. Terapia ta stosowana jest w postaci gum do żucia, piastrów, tabletek doustnych oraz inhalatorów i aerozoli do nosa. Jej skuteczność oceniana jest jako względna i niezależna od dodatkowego wsparcia psychologicznego udzielanego osobie rzucającej palenie – wylicza dr Magdalena Cedzyńska,kierownik Poradni Pomocy Palącym w Centrum Onkologii w Warszawie.

Dodatkowo, zdaniem ekspertki, pomocne są także leki przeciwdepresyjne, jak chociażby bupropion czy nortryptylina. Badania potwierdziły, że pierwszy z wskazanych środków stosowany jako jedyna farmakoterapia znacznie zwiększa długotrwałe zaprzestanie palenia. Drugie okazywał się przydatny w niewielkiej liczby analiz, przeprowadzanych na małej grupie badanych.

infoplanet badania i terapie farmakoterapia a rzucanie palenia badania

– Są jednak jeszcze inne leki wspomagające rzucenie palenia, do których zaliczani są antagoniści receptora nikotynowego. Z badań wynika, że więcej uczestników rzuciło z sukcesem palenie stosując wareniklinę niż bupropion lub nikotynową terapię zastępcza. Lek ten może zmniejszać ryzyko nawrotu palenia tytoniu, co jest zmorą niemal wszystkich palaczy podejmujących próbę zerwania z nałogiem. Jednak dowody na to są dość ograniczone – przekonuje dr Cedzyńska.

Zdaniem ekspertów bardziej skuteczne w walce z nikotynizmem jest łączenie różnych metod farmakologicznych, ale najlepsze efekty osiągnąć można włączając do farmakoterapii wsparcie behawioralne specjalistów od poradnictwa antynikotynowego. Nie ma natomiast wielu wiarygodnych badań, które potwierdzałyby, że w rzuceniu palenia pomagają e-papierosy.