Jak wynika z badań przeprowadzonych w Indiana University School of Medicine, kosmetyki z filtrem to nie tylko ochrona przed słońcem, ale i źródło niepokojących substancji, które wchłania nasza skóra.

Główny autor badań – prof. Aaron E. Carroll – uważa raka skóry za najczęstszy onkologiczny problem obecnych czasów. Jego zdaniem przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym skutecznie chronią skórę kremy z filtrem UV. Jednak zdaniem naukowców wraz z produktami ochronnymi do naszego organizmu przenikają niezdrowe substancje. Dotyczy to zwłaszcza kosmetyków zawierających: tlenek cynku, dwutlenek tytanu, kwas paraminobenzoesowy czy salicylan trietanoloaminy, które oficjalnie figurują za „ogólnie uznane za bezpieczne i efektywne”.

infoplanet badania i terapie krem z filtrem szkodzi slonce

Określeniu stopnia, w jaki wchłaniane są chemikalia z kremów przeciwsłonecznych przez skórę, miały służyć badania Amerykańskiej Federalnej Agencji do spraw Leków (FDA). Instytucja przeprowadziła własne testy, by dociec, jakie mogą być potencjalne skutki dostarczania do organizmu niebezpiecznych substancji z kremów z filtrem UV. Grupa badawcza obejmowała 24 zdrowe osoby, które 4 razy dziennie przez 4 dni pokrywały 75% swojego ciała jednym z 4 testowanych kosmetyków. Były wśród nich 2 produkty w rozpylaczu, jeden w olejku i jeden w kremie. W tym czasie pobierano od nich próbki krwi.

Na podstawie próbek zbadano działanie czterech popularnych składników kremów z filtrem UV: avobenzonu, oksybenzonu, oktokrylenu i ecamsulu. Jak się okazało, wszystkie – oprócz pochodzących z kosmetyków w kremie – przekroczyły próg wchłanialności i u wszystkich badanych utrzymywały się na tym poziomie przez cały tydzień. Ponadto między pierwszym a czwartym dniem badania doszło do podwyższenia się poziomów wskazanych składników. Naukowcy uznali zatem, że te związki chemiczne gromadzą się w ciele przy ciągłym stosowaniu produktów ochronnych.

W efekcie uznano, że choć badanie nie dostarcza dowodów na to, że kosmetyki z filtrem przeciwsłonecznym są szkodliwe dla zdrowia, warto zwracać uwagę na skład kremu przeciwsłonecznego zamieszczony na etykietce opakowania i unikać tych, które zawierają substancje niebezpieczne.

„Jeśli chodzi o zdrowie osobiste rozsądny podstawowy plan to po prostu się zakrywać. Ja noszę koszulkę do pływania, chroniącą przed promieniami UV i do tego na słońcu kapelusz. Moje dzieci mówią, że nie wyglądam tak fajnie jak inni ojcowie, ale używam znacznie mniej filtrów niż one. To ułatwia mi życie i może okazać się pomocne dla zdrowia” – radzi prof. Carroll.