Zespół naukowców z Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego stworzył nowy lek, który uśmierza ból tysiąc razy skuteczniej niż morfina. Ponadto substancja działa dwutorowo, odcinając zarówno ból, jak i miejsce jego powstawania.

Nowy lek stworzony został z wykorzystaniem związku chemicznego z rodziny peptydomimetyków. Jest dwufunkcyjną hybrydą, która wzmacnia działanie opioidów i pomaga zwłaszcza w przewlekłym bólu neuropatycznym, pojawiających się w przypadku problemów z układem nerwowym, w przypadku którego ogólnodostępne leki niemal nie są skuteczne. Lek łączy w sobie dwa związki: probólowy i przeciwbólowy, pochodzące z jednego prohormonu, blokującego jeden z receptorów bólu.

infoplanet badania i terapie lek silniejszy niz morfina badania

– W bólu neuropatycznym ten lek zaczął działać znacznie silniej od morfiny – tysiąc razy silniej od morfiny – wyjaśnia jednak z badaczek opracowujących lek, prof. Barbara Przewłocka z Instytutu Farmakologii Polskiej Akademii Nauk.

Wynalazek polskich naukowców jest skuteczniejszy w działaniu niż najsilniejsze dostępne na rynku leki opioidowe. Jest to efekt wykorzystania związków imitujących peptydy występujące w żywych komórkach.

infoplanet badania i terapie lek silniejszy niz morfina

– Mieliśmy wielkie szczęście, ponieważ stworzyliśmy związek bifunkcjonalny. Jedna część naszej cząsteczki oddziałuje na receptory opioidowe, co oznacza wygaszanie reakcji bólowych, natomiast druga jej część działa na receptor melanokortylowy czwarty, który odpowiada za wysyłanie sygnału inicjującego ból. Innymi słowy podanie jednego związku powoduje, że organizm jednocześnie wysyła sygnał hamujący i uśmierzający istniejący już ból oraz drugi sygnał wygaszający źródło jego wywoływania – wyjaśnia dr Rafał Wieczorek, należący do grupy badawczej, która opracowała nowy lek.

Lek przeciwbólowy silniejszy od morfiny jest obecnie w fazie badań przedklinicznych. Został już jednak przetestowany na zwierzętach – z powodzeniem. Jeśli badania okażą się równie skuteczne, lek może trafić na rynek w ciągu najbliższych 3 lat.