Jak wynika z najnowszych badań, skóra opala się najbardziej, gdy spędzasz na słońcu co drugi dzień. Ma to dodatkowy efekt zmniejszania uszkodzeń DNA i przedwczesnego starzenia się.

Światło słoneczne zawiera promieniowanie ultrafioletowe (UV), które może uszkodzić DNA i doprowadzić do przedwczesnego starzenia się i raka skóry. Aby temu zapobiec, nasza skóra wytwarza melaninę – ciemny pigment, który działa jak naturalny filtr przeciwsłoneczny. Zaczyna się on formować w ciągu kilku godzin po ekspozycji na słońce i nadaje skórze opalony wygląd. Carmit Levy z Uniwersytetu Telawiwskiego w Izraelu postanowił jednak zmierzyć, ile melaniny wytwarzało się u po ekspozycji na światło UV co drugi dzień lub co trzeci dzień.

infoplanet badania i terapie bezpieczne opalanie badania

Zespół badaczy założył, że produkcja melaniny będzie najwyższa u myszy narażonych na promieniowanie ultrafioletowe najbardziej. Jednak okazało się, że najbardziej opalały się myszy wystawione na słońce co drugi dzień. Pigmentacja, którą wytworzyły wpłynęła również na najmniejsze uszkodzenia DNA. Wyniki potwierdziły się, kiedy naukowcy powtórzyli eksperyment używając próbek ludzkiej skóry.

– Odkrycia sugerują, że komórki skóry potrzebują 48 godzin pomiędzy okresami ekspozycji na słońce, aby zwiększyć maksymalną ochronę. To tak, jak z mięśniami: musisz dać im czas pomiędzy sesjami ćwiczeń, aby mogły się zregenerować. Zespół próbuje teraz wyjaśnić ewolucyjny powód tego dwudniowego cyklu melaniny. To dziwne, ponieważ pradawni ludzie byli narażeni na słońce przez większość dni. Nie wiemy zatem, dlaczego najbardziej efektywny wynik to 48 godzin – wyjaśnia Levy.

infoplanet badania i terapie bezpieczne opalanie slonce

Prawdopodobnie jest to związane z witaminą D, która jest uwalniana po ekspozycji na światło słoneczne. Jej podwyższony poziom pozostaje w organizmie przez 48 godzin. Jak mówią naukowcy, oba systemy mogą być ze sobą powiązane.

Źródło: Molecular Cell, DOI: 10.1016 / j.molcel.2018.09.022