Jak wynika z badania przeprowadzonego przez U.S. Centers for Disease Control and Prevention, nadużywanie pasty do zębów sprawia, że wiele dzieci jest narażonych na większe ryzyko pojawienia się plam lub smug na zębach w późniejszych latach.

infoplanet zdrowie dzieci i pasta do zebow badania

Ankieta przeprowadzona wśród ponad 5 tys. rodziców dzieci w wieku od 3 do 15 lat wykazała, że 40% młodych ludzi w wieku od 3 do 6 lat korzystało ze szczoteczki, która była pełna lub w połowie pełna pasty do zębów, zamiast zalecanej ilości – wielkości ziarna grochu.

Przedstawiciele służby zdrowia twierdzą, że dzieci w wieku poniżej 3 lat powinny używać pasty do zębów w rozmiarze ziarenka ryżu, podczas gdy dzieci w wieku od 3 do 6 lat – wielkości ziarnka grochu.

infoplanet zdrowie dzieci i pasta do zebow mycie zebow

Problem z użyciem zbyt dużej ilości pasty do zębów to fluorek. Choć fluorek chroni zęby, narażenie na zbyt dużą jego ilość w czasie, gdy zęby się tworzą, może prowadzić do powstawania smug lub zaniku zębów (fluorozy dentystycznej) – informuje agencja Associated Press.

Badanie wykazało również, że około 60% dzieci myło zęby dwa razy dziennie, a około 20% dzieci nie zaczęło szczotkować zębów dopóki nie ukończyło 3 lat.

Źródło: MedicalNews