Narażenie na związki chemiczne znajdujące się w szerokim asortymencie produktów higieny osobistej zostało powiązane z wczesnym dojrzewaniem dziewcząt – ostrzegają nowe badania. Problem to określone substancje chemiczne: ftalany, parabeny i fenole. Można je znaleźć w wielu produktach, w tym perfumach, mydłach, szamponach, lakierach do paznokci, kosmetykach, pastach do zębów, szminkach, lakierach do włosów i balsamach do skóry.

Już wcześniejsze badania na zwierzętach sugerowały, że ekspozycja na tego typu środki może opóźnić dojrzewanie. Obecnie zespół w analizach opublikowanych 4 grudnia w czasopismie Human Reproduction potwierdził, że im wyższe poziomy chemikaliów wykryto w ciałach matek lub córek, tym wcześniejsze dojrzewanie zaobserwowano wśród dziewcząt. Jednak nie znaleziono takiego powiązania z czasem dojrzewania płciowego męskiego. Choć nieco zaskoczyło to badaczy, ma sens, ponieważ chemikalia są estrogenowe, zatem mogą wpływać tylko na dziewczęta.

infoplanet zdrowie kosmetyki a wczesniejsze dojrzewanie badania

– O tym, jak rutynowa ekspozycja na chemikalia może wpływać na dojrzewanie płciowe, świadczy fakt, że w pewnych warunkach laboratoryjnych potrafią naśladować estrogen. Te chemikalia dostają się do naszych ciał poprzez absorpcję skórną, wdychanie lub spożycie. Kiedy już znajdą się w ciele, są dość szybko metabolizowane i wydalane z moczem – wyjaśnia autorka badań Kim Harley, zastępca dyrektora Centrum Badań Środowiskowych i Zdrowia Dziecka na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley.

Aby zbadać tę kwestię, badacze przeanalizowali dane 338 ciężarnych kobiet i ich dzieci z lat 1999–2000. Następnie regularnie sprawdzany był stan dojrzewania w wieku od 9 do 13 lat. Jak się okazało, 9 na 10 wszystkich próbek moczu pobranych od przyszłych matek uzyskało wynik dodatni w odniesieniu do obecności substancji chemicznych z jednej z trzech klas chemicznych, z nieco niższymi odsetkami (około siedmiu 7 na 10 próbek) – substancji zwanej triklosanem. Antybiotyk ten został zakazany w mydłach przez amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków w 2017 roku, ale wciąż można go znaleźć w niektórych pastach do zębów.

infoplanet zdrowie kosmetyki a wczesniejsze dojrzewanie wnioski

Naukowcy ustalili, że każde podwojenie poziomu ftalanów we krwi kobiety oznaczało owłosienie łonowe córki rozwijające się o 1,3 miesiąca wcześniej niż zwykle. Grupa badaczy odkryła również, że podwojenie poziomów parabenów u dziewcząt było związane z początkiem rozwoju włosów sutkowych i łonowych. Jednak jak zaznacza Linda Loretz, główny toksykolog w Radzie produktów pielęgnacyjnych, poziomy substancji zostały określone przez pomiar pojedynczej próbki, a ftalany, parabeny i fenole są szybko wydalane z organizmu. Ponadto dzieci i matki mogły być również narażone na inne środowiskowe chemikalia, takie jak pestycydy, co mogło mieć wpływ na wyniki.

Jednak badania przyniosły efekt. Kalifornia i Waszyngton mają przepisy chroniące konsumentów przed szkodliwymi substancjami chemicznymi w różnych produktach. Nowy Jork jest pierwszym stanem, który wymaga od producentów środków czyszczących ujawnienia szkodliwych chemikaliów. Inicjatywa ta zostanie już wkrótce rozszerzona na wiele innych produktów konsumenckich.

Źródło: Center for Environmental Research and Children's Health