Zdaniem naukowców z angielskiego Uniwersytetu w Manchesterze, szczoteczka do zębów jest domem dla ponad 100 milionów bakterii, w tym bakterii E. coli i gronkowca. Co więcej, badania Uniwersytetu Alabama w Birmingham dowiodły, że znajdowały się na niej nawet bakterie kałowe. Brzmi okropnie, ale nie warto panikować. Istnieją sprawdzone sposoby na to, aby utrzymać szczoteczkę do zębów w czystości i zachować zdrowie.

Bakterie w ustach

Większość bakterii, które są na szczoteczce już jest w ustach, więc jest małe prawdopodobieństwo aby nam zaszkodziły. Nawet płytka nazębna jest rodzajem bakterii.

– W ustach wystepują setki mikroorganizmów – mówi prof. Gayle McCombs, profesor i dyrektor w Centrum Badań Dentystycznych na Uniwersytecie Old Dominion.

System immunologiczny człowieka radzi sobie z tego typu przeciwnikami, szczególnie, jeżeli nie korzystasz z innych szczoteczek niż własna. Postaraj się jednak stosować do zasad, które omówimy poniżej, wówczas niebezpieczeństwo zachorowania będzie jeszcze mniejsze. Czasem nawet drobiazgi mogą okazać się kluczowe dla zdrowia jamy ustnej.

– Sposób, w jaki szczotkujemy zęby jest ważny. Przykładowo, używanie szczoteczki elektrycznej może powodować zaleganie bakterii pod dziąsłami – mówi prof. Thomas Glass, wykładowca stomatologii w Centrum Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu w Oklahomie.

Uważaj na toaletę

To, gdzie przechowujesz szczoteczkę do zębów, jest ważne. W większości łazienek toaleta jest bardzo blisko umywalki, a to na niej najczęściej umieszczamy przyrządy do mycia jamy ustnej. Nie jest to dobre rozwiązanie, ponieważ za każdym razem, gdy spłukujesz wodę w toalecie, bakterie uwalniają się i trafiają na szczoteczkę do zębów.

– Najlepszym rozwiązaniem jest przechowywanie szczoteczki do zębów tak daleko od toalety, jak to tylko możliwe – mówi prof. McCombs. – Najlepiej trzymać szczoteczkę w szafce i zawsze opuszczać deskę toalety przed spłukaniem – radzi.

Przeprowadzone badania wykazały, że szczoteczka do zębów jest trzecim najbrudniejszym miejscem w gospodarstwie domowym, po gąbce i zlewozmywaku kuchennym. Dlatego pamiętaj również o regularnym czyszczeniu szczoteczki, aby usunąć z niej zarazki.

Wskazówki do utrzymania czystości szczoteczki  • Dokładnie wypłucz szczoteczkę wodą z kranu za każdym razem, gdy jej używasz.
  • Niech szczoteczka dokładnie wyschnie zanim skorzystasz z niej ponownie.
  • Nie używaj pokrowców na szczotkę, będą doskonałą hodowlą bakterii.

  • Trzymaj szczoteczkę do zębów uchwytem do dołu.
  • Nie pożyczaj szczoteczki.
  • Przechowuj szczoteczki oddzielnie – dotykając się, wymieniają zarazki.Zastanawiasz się, w jaki sposób czyścić swoją szczoteczkę do zębów, aby zminimalizować ilość bakterii? Na pewno nie należy sterylizować szczoteczki w kuchence mikrofalowej ani zmywarce – mogą niszczyć włosie i zmniejszyć jej skuteczność.

Warto skorzystać z produktów do odkażania szczoteczki. Niektórzy używają w tym celu światła ultrafioletowego, inni dezynfekują ją sprayami. Są nawet szczoteczki z wbudowanymi wkładami przeciwbakteryjnymi, zapytaj o nie w swojej drogerii.

Ponadto zaleca się wymianę szczoteczki raz na trzy lub cztery miesiące. Warto zrobić to jednak wcześniej, jeżeli włosie jest zniszczone lub osoba, która jej używała jest chora. Podobnym zasadom podlega głowica szczoteczki elektrycznej. Pamiętaj też, że szczoteczki dzieci trzeba wymieniać częściej niż osób dorosłych.

Bakterie powodują choroby dziąseł i nieświeży oddech, dlatego należy w sposób właściwy dbać o higienę jamy ustnej. Należy do niej nie tylko szczotkowanie zębów, ale również użycie płynu do płukania ust i nici dentystycznej.