Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Olsztynie ogłosił prowadzenie badań w ramach przeglądu parazytologicznego. Ma on pozwolić monitorować sytuację zarobaczenia i w przeciągu kilku lat objąć 10% dzieci w wieku 6–7 lat z województwa warmińsko-mazurskiego.

– Ponieważ logistycznie jest to bardzo trudne do zorganizowania, zaczęliśmy na razie od powiatu olsztyńskiego. Jest to największy powiat w województwie, wykorzystaliśmy akceptację dyrekcji przedszkoli, zrobiliśmy spotkania z dyrekcją, rodzicami, wręczyliśmy materiały edukacyjne. Badanie odbywało się na zasadzie dobrowolności, rodzice dostarczali do przedszkola próbki kału, a my te próbki odbieraliśmy i oddawaliśmy do laboratorium – wyjaśnia Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Olsztynie Janusz Dzisko.

infoplanet ciaza i dziecko pasozyty u dzieci badania

Do tej pory, w ramach pilotażu, metodą klasyczną – analizując pod mikroskopem próbki kału – przebadano 7 przedszkoli. W 480 próbkach od 158 dzieci potwierdzono obecność 55 śladów obecności kwasów nukleinowych pierwotniaków. Zgodnie z planem do końca roku akcja ma objąć Olsztyn, zaś w kolejnych latach – całe województwo.

– Jest to trudna i żmudna diagnostyka, ale mieliśmy też możliwość wykonywania testów Ceeram PCR i to już jest bardziej dokładne badanie. Nawet jeżeli w próbce kału są fragmenty pasożyta, a wiadomo, że kał nie jest cały zarobaczony, mogliśmy to wykryć. Niestety, te badania są kosztowne. W ramach przeglądu parazytologicznego rodzice nie płacili za badania, natomiast gdybyśmy mieli je wykonywać, to musiałyby być one odpłatne – wyjaśnia kierownik ds. jakości laboratorium badań epidemiologiczno-klinicznych Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olsztynie Bożena Miron-Śleszyńska.

infoplanet ciaza i dziecko pasozyty u dzieci pasozyt

Jak przekonują eksperci, ostatnie podobne badanie, wykonywane w latach 2002–2006, ujawniło, iż zakażonych było ponad 27% z 214 z przebadanych dzieci w wieku przedszkolnym. Zidentyfikowano u nich wiele groźnych pasożytów, takich jak włosogłówka, owsiki czy zakażenia pierwotniacze. Najbardziej popularnymi sposobami zanieczyszczenia są: niewłaściwa higiena (brudne ręce zanieczyszczone jajami pasożyta), bezpośredni kontakt z osobą zarażoną, używanie tych samych przedmiotów, wdychanie jaj pasożytów z kurzem, spożywanie zanieczyszczonej żywności lub wody, przeniesienie jaj pasożytów na podeszwach butów czy połknięcie zanieczyszczonej wody przy pływaniu.

– Problem zakażenia pasożytami istnieje i nie wolno go lekceważyć. Młody człowiek, który się rozwija i nie ma jeszcze do końca wykształconego układu odpornościowego, jest osobą szczególnie wrażliwą i podatną. Każde zawirowania dla takiego organizmu, jak obecność pasożytów lub ich toksyn, może powodować to, że ten rozwój nie przebiega w sposób prawidłowy. Bierzemy dziecko w nosidełko i lecimy np. do Afryki. Dla mnie to jest zupełnie niepotrzebne ryzyko . Małe dzieci jest trudno upilnować, one poznają świat rękoma, wkładają nieumyte owoce, warzywa czy inne rzeczy do buzi, stąd biorą się też różnego rodzaju zakażenia – wyjaśnia Dzisko.

infoplanet ciaza i dziecko pasozyty u dzieci pasozyt

Najbardziej znane choroby pasożytnicze, takie jak owsica, glistnica, tasiemczyca, włosogłówczyca, węgorzyca, lamblioza, kryptosporydioza czy pełzakowica, mogą uszkadzać tkanki i narządy dzieci, przyczyniając się do ich niedrożności i nieprawidłowego funkcjonowania. Dodatkowo wytwarzają toksyny, które mogą zatruć organizm swojego żywiciela. Z tego względu niezwykle ważna jest profilaktyka: dokładne mycie rąk po korzystaniu z ubikacji, przed przygotowywaniem posiłków i jedzeniem, higiena paznokci, częsta zmiana bielizny oraz pościeli, używanie osobnych ręczników, utrzymywanie czystości w łazience, ubikacji i kuchni, zabezpieczanie żywności przed kontaktem z muchami, dokładnie odkurzanie pomieszczeń, mycie zabawek, warzyw i owoców, unikanie picia wody nieprzegotowanej i pochodzącej z niesprawdzonych źródeł oraz chodzenia bez obuwia.