Lekarz pediatra z Tychów Dawid Ciemięga ogłosił na platformie crowdfundingowej publiczną zbiórkę na film o ruchu StopNoP z patronatem Naczelnej Rady Lekarskiej. W czasie pierwszych 8 z 30 dni trwania zrzutki zebrał ponad 45 tys. złotych.

Jak informuje w opisie celu zbiórki pieniędzy sam pomysłodawca – dr Dawid Ciemięga – film ma być odpowiedzią na działania organizacji StopNop i jej zwolenników, którzy „przez kilka lat bezkarnie straszyli rodziców, publikując nieprawdziwe lub wybiórcze treści dotyczące szczepień i medycyny, oczerniając lekarzy oraz wszystkie osoby promujące rzetelną wiedzę medyczną, promując przy tym rosnący hejt w stronę środowisk medycznych”. Jak przekonuje pediatra, organizacja nadal upublicznia informacje, które wprowadzające odbiorców w błąd.

– 'Przez długi czas takie działania były nie tylko bezkarne, ale pozostały bez wyraźnego odzewu instytucji, które powinny ukrócić możliwość rozpowszechniania pseudonaukowych i pseudomedycznych treści, często mających cechy porad pseudomedycznych. Moim celem jest realizacja filmu pokazującego na czym polega cały opisany problem – wyjaśnia dr Ciemięga.

Inicjatywa dr Ciemięgi spotkała się ze wsparciem merytorycznym, organizacyjnym, prawnym i finansowym Naczelnej Rady Lekarskiej. Na dowód poparcia pediatra udostępnił uchwałę nr 125/19/P-VIII Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej z dnia 13 czerwiec 2019 r. w sprawie udzielenia patronatu Prezesa NRL oraz zapewnienia wsparcia projektowi produkcji filmu dokumentalnego na temat ruchu antyszczepionkowego.

– Przedstawiłem projekt Prezesowi Naczelnej Rady Lekarskiej, Pan Prezes Matyja od początku wspierał mnie nie tylko oficjalnie jako Prezes, ale mogę powiedzieć, że miałem wsparcie również Pana Prezesa jako człowieka, lekarza i naukowca, wspierał mnie po prostu dobrym słowem, motywował do tego, żeby się nie poddawać. Poprosiłem oficjalne poparcie projektu, abym mógł z pełną powagą sprawy zapraszać najbardziej cenionych naukowców i lekarzy w tym kraju, to udzielenia wywiadów – zapewniał dr Ciemięga, publikując uchwałę samorządu lekarskiego.

Jak zapowiada pediatra na swoim profilu na Facebooku, na którym relacjonuje postępy z przygotowań do realizacji filmu, w projekcie weźmie udział co najmniej dwóch cenionych profesorów. „To pierwsze kroki, kolejne dni to będzie dalsze tworzenie listy ekspertów, a następnie umawianie się na spotkania” – wskazuje dr Ciemięga. Zamierza również szeroko konsultować projekt i szczegółowo rozliczać się publicznie z wydatków z nim związanych.