Możliwość korzystania z narządu wzroku często jest niedoceniana. Dopóki widzimy dobrze, nie wiemy, jak wiele ograniczeń narzuca zaburzenie widzenia. Na szczęście firmy, takie jak LEGO, podejmują kroki, aby ludzie, którzy utracili wzrok, mogli poczuć się równouprawnieni. Producent zabawek dla dzieci postanowił stworzyć nową linię, która pomoże osobom z upośledzeniem wzroku nauczyć się alfabetu Braille’a.

Klocki LEGO zna większość dzieci. Ta zabawka to świetny sposób na kształtowanie kreatywności i umiejętności tworzenia. Teraz, dzięki Fundacji Doriny Nowill dla Niewidomych, LEGO będzie czymś więcej niż zabawką, dzięki projektowi Bricks Braille. Na 2020 rok zaplanowano wydanie zestawu, który zawiera klocki pozwalające na naukę alfabetu Braille'a.

infoplanet ciekawostki o zdrowiu lego dla niewidomych klocki

Pomysł na produkcję klocków LEGO dla niewidomych dzieci pojawił się po raz pierwszy prawie 10 lat temu, kiedy sprawę braku równouprawnienia poruszyło Duńskie Stowarzyszenie Niewidomych. Po tym, jak Fundacja Doriny Nowill zasugerowała coś podobnego kilka lat później, stało się jasne, że popyt na produkt może okazać się znaczący. Obecnie prototypy klocków są testowane na całym świecie, a główne wydanie planowane jest na przyszły rok.

Eksperci oceniający działania LEGO mają nadzieję, że nowa linia klocków zainspiruje ludzi do nauki alfabetu Braille'a. Ze względu na wzrost liczby pomocy, takich jak audiobooki, wiele młodszych osób z wadami wzroku rezygnuje z nauki czytania. Jednak może się to zmienić, gdy pojawią się zabawki, takie jak LEGO, przeznaczone dla osób, które nie widzą. Jak podkreślają specjaliści, znajomość alfabetu Braille'a zazwyczaj sprawia, że dzieci są bardziej niezależne i chętne do znalezienia pracy i pasji w przyszłości.

Klocki LEGO, oprócz uczenia dzieci alfabetu Braille'a, będą również zawierały liczby i symbole matematyczne, dzięki czemu pozwolą na wykorzystanie ich do nauki przez długi czas. Co więcej, firma LEGO ma udostępnić wiele zestawów za darmo, aby więcej dzieci mogło nauczyć się czytać.