W amerykańskim szpitalu Sharp Mary Birch w San Diego przyszło na świat najmniejsze dziecko w historii. Jak poinformowały 30 maja władze placówki, dziewczynka po porodzie miała 243,8 g wagi.

Dziewczynka, której w oświadczeniu nadano imię Saybie – by zachować jej anonimowość, urodziła się przez cesarskie cięcie jako wcześniak w styczniu w 23. tygodniu ciąży. O wcześniejszym rozwiązaniu ciąży lekarze zadecydowali po tym, jak okazało się, że dziecko przestaje przybierać na wadze, a życie matki jest zagrożone.

Dziewczynka była najmniejszym zdrowym dzieckiem, którego urodzenie udokumentowano w dziejach medycyny, dlatego trafiła do Tiniest Baby Registry – rejestru najmniejszych noworodków świata, który jest prowadzony przez Wydział Medyczny Uniwersytetu w Iowa.

Obecnie najmniejszy noworodek na świecie waży 2 kg. 30 maja dziecko opuściło Sharp Mary Birch Hospital w San Diego po niemal 5 miesiącach, które spędziła w inkubatorze. Rodzice dziewczynki wyrazili zgodę na opublikowanie jej historii, jednak zastrzegli sobie anonimowość dla świata. Z tego względu zarówno w oświadczeniu szpitala, jak i w opublikowanych materiałach i oświadczeniach jest ona nazywana Saybie.

Wcześniej tytuł najmniejszego dziecka świata należał do dziewczynki urodzonej w Niemczech w 2015 roku. W dniu porodu ważyła ona 252 g.