Kriogenika, w postaci wychładzania rannych, była stosowana już w czasie II wojny światowej. W 2019 roku amerykańscy lekarze poinformowali, że eksperymentalną procedurę snu kriogenicznego zastosowali na co najmniej jednym pacjencie.

Technika interwencyjnego zachowania przy życiu i resuscytacji (EPR) opiera się na gwałtownym obniżeniu temperatury ciała człowieka do 10–15°C przez wymianę całej krwi, krążącej w organizmie, na zmrożony roztwór soli fizjologicznej.

infoplanet ciekawostki o zdrowiu pierwszy zamrozony kriogenika

– Przy tak ekstremalnej hipotermii niemal kompletnie ustaje czynność mózgu. W innych okolicznościach uznano by ich za martwych. Chirurdzy mają jednak ok. 2 godzin na naprawę uszkodzenia ciała. Potem trzeba podnieść temperaturę i przywrócić bicie serca – wyjaśnia Samuel Tisherman z University of Maryland School of Medicine w Baltimore.

Jak poinformował specjalista, w rodzaj indukowanego letargu wprowadzano pacjentów, którzy trafili do szpitala z ranami postrzałowymi lub kłutymi i zostały u nich stwierdzone zatrzymanie akcji serca i utrata ponad połowy krwi. W takich przypadkach pacjenta od śmierci dzielą minuty, a szanse przeżycia wynoszą ok. 5%. Tisherman nie zdradził, czy osoby poddane zabiegowi przeżyły.

infoplanet ciekawostki o zdrowiu pierwszy zamrozony pacjent

Z informacji podanej przez Federalną Administrację Leków wynika, że do eksperymentu na bazie snu kriogenicznego dopuszczono około 20 osób. Tylko połowa z nich miała przejść procedurę. Zabiegi będą przeprowadzane do końca 2019 roku, a ich wyniki zostaną opublikowane w 2020 roku. Jak wynika ze wstępnych analiz wyników, zaprezentowanych na sympozjum Nowojorskiej Akademii Nauk, w sen kriogeniczny wprowadzono dotąd co najmniej jednego pacjenta.

– Chciałbym żeby wszyscy wiedzieli, że nie wysyłamy nikogo na Saturna, tylko próbujemy kupić rannym ludziom nieco czasu – wyjaśnia lekarz, nawiązując do metody zamrażania astronautów na czas podróży międzygwiezdnych, popularnej w wielu filmach science-fiction.

infoplanet ciekawostki o zdrowiu pierwszy zamrozony pacjent lekarze

Jednak, jak twierdzi Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA), nawet kriogenika prezentowana w filmach science-fiction to przyszłość medycyny. Z tego względu rozpoczęto prace nad spowolnieniem metabolizmu ludzi na wzór zimowego snu zwierząt.