Siostra jednego z pacjentów Zespołu Opieki Zdrowotnej w Kłodzku zainicjowała w internecie zbiórkę pieniędzy na klimatyzację w dwóch salach poudarowych oddziału neurologicznego. W ten sposób chce zebrać 9 tys. złotych.

– Zwracam się z ogromną prośbą o przekazanie darowizny, która w całości zostanie wpłacona na konto oddziału neurologii w Kłodzku. Zdaję sobie sprawę, że dla większości będzie to kontrowersyjny temat/pomysł – zapowiada opis akcji na platformie zrzutki.

infoplanet ciekawostki o zdrowiu zrzutka na klimatyzacje w szpitalu pacjent

Jak wyjaśnia w dalszej części administratorka zbiórki pieniędzy, z prośbą o zgromadzenie potrzebnych środków zgłosiła się siostra jednego z pacjentów, Ewa Łakucewicz. Po przedstawieniu sytuacji, z którą muszą mierzyć się chorzy w szpitalu, była ona w szoku.

– Pani Ewa przedstawiła mi sytuację z perspektywy rodziny osoby przebywającej na tym oddziale, szczerze – byłam w szoku. Jak każdy z nas zapewne wie udar mózgu jest stanem bezpośredniego zagrożenia życia. Bardzo istotny w leczeniu jest czas upływający od wystąpienia objawów i postawienia rozpoznania do wdrożenia leczenia, dlatego osobę, u której podejrzewa się wystąpienie udaru mózgu, należy jak najszybciej przetransportować do szpitala z oddziałem udarowym. Powinno się unikać leczenia i transportu pacjenta z udarem do małych lokalnych ośrodków, które nie są w stanie zapewnić właściwego wczesnego postępowania terapeutycznego. Pacjent po rozpoznaniu trafia na salę poudarową, aby rozpocząć walkę o własne życie. Pogoda jaka jest każdy widzi upały ponad 30 stopni, każdy z nas odczuwa skwar w swoim mieszkaniu. Więc proszę teraz wyobrazić sobie że właśnie w takim skwarze leżą ludzie po udarach i walczą o życie – czytamy na stronie zbiórki.

infoplanet ciekawostki o zdrowiu zrzutka na klimatyzacje w szpitalu

Pomysł zbiórki pieniędzy na klimatyzację dla szpitala skomentowała dyrektor szpitala Jadwiga Radziejewska w rozmowie z portalem „Rynek Zdrowia”.

– Nasz pacjent, zadowolony z wykonanej usługi, zauważył, że w jednej z sal nie ma klimatyzacji i zaproponował pomoc. Mamy centralną klimatyzację na blokach operacyjnych i w innych strategicznych miejscach, ale szpital to kompleks zabytkowych, ponad stuletnich budynków, więc nie chodzi tylko o finanse, ale także o przeszkody techniczne. Nie możemy zamontować centralnej klimatyzacji w całym szpitalu, bo to wiązałoby się m.in. z koniecznością obniżania pomieszczeń. Są natomiast klimatyzatory przenośne – wyjaśnia.

Jak przekonuje administratorka zrzutki, w zbiórkę pieniędzy warto się włączyć, „ bez zastanawiania się kto powinien za to zapłacić / dlaczego tego nie zrobiono”. Jak przekonuje, „przyzwyczajamy się, że dużo rzeczy nam się należy (…), może właśnie jest ten moment żeby dać coś od siebie”. Do tej pory zgromadzono 1010 zł, a więc 11% potrzebnej kwoty.