Oprócz dostępnych gatunków kawy, które pijemy na co dzień, są i takie odmiany, których ceny przyprawiają o zawrót głowy. Przedstawiamy najdroższe kawy na świecie, uznane za najsmaczniejsze i najzdrowsze. Czy zdrowie i smak rzeczywiście są warte tej ceny?

Yauco Selecto

Roczna produkcja tej kawy z Puerto Rico to zaledwie 3tysiące opakowań. Dodatkowo jej delikatny, pełny smak… – nie dziwi, że jest to jedna z najdroższych kaw na świecie.

Starbucs Rwanda Blue Bourbon

Starbucks wprowadził ten rodzaj kawy do plantacji w Rwandzie w 2004 roku. Wówczas rozpoczęła się uprawa na szeroką skalę, która trwa do dzisiaj. Pieniądze, które zainwestował Starbucks, zdecydowanie poprawiły los robotników, pracujących przy zbiorach ziaren.

Hawaiian Kona

Kawa uprawiana na Hawajach, zawdzięcza swój smak wyjątkowym warunkom, w których rośnie oraz glebie bogatej w minerały.

Los Planes

Miejscem wzrostu tej niezwykłej kawy jest Salwador. W 2006 roku zajęła ona drugie miejsce w konkursie Cup of Excellence.

Blue Mountain

Jak sama nazwa wskazuje, pochodzi z Gór Błękitnych Jamajki. Jedynie wzrost na wysokościach od 915 do 170 m. n.p.m. powoduje, że kawa może nosić nazwę Blue Mountain. Cieszy się ona popularnością w Japonii, gdzie sprzedawane jest 80% ziaren.

Fazenda Santa Ines

Kawa pochodzi z plantacji w Brazylii, na której wszystkie procesy przeprowadzane są ręcznie. Ma wyczuwalny aromat jagody i karmelu.

El Injeto

Kawa, która rośnie na plantacji Huehuetenango w Guatemali. Plantacja prowadzona od czterech pokoleń przez tę samą rodzinę. Owoce kawowca przechodzą w niej bardzo restrykcyjny proces ręcznego zbierania, suszenia i pakowania. W taki sposób cały czas kontrolowana jest jakość kawy od krzaka aż do filiżanki.

St. Helena

Kawa porasta wulkaniczną wyspę Świętej Heleny. Odkrył ją zupełnie przypadkowo Napoleon – tak dotarła do Paryża. Jako jedyna z najlepszych kaw na świecie, nadaje sie do przygotowywania espresso.

Esmeralda Special

To kawa, której znakiem rozpoznawczym jest bardzo intensywny kwiatowo-owocowy aromat i naturalnie słodki smak. Uprawiana na Panamskiej plantacji Hacjenda La Esmeralda jest najbardziej utytułowaną kawą na świecie.

Kopi Luwak

Uznawana za najdroższą kawę na świecie, ponieważ sposób jej wytwarzania jest specyficzny. Kawa zanim trafi na nasze stoły, jest zjadana przez zwierzę zwane cywetą, łaskunem lub popularnie luwakiem. Ponieważ układ trawienny luwaków nie trawi ziarenek tylko ich miąższ, są one wydalane w nieprzetworzonej postaci. Po takiej „obróbce” ziarna nabierają łagodnego aromatu, dzięki czemu przyrządzona z nich kawa zyskała miano najlepszej na świecie.