Czy to możliwe, że picie trzech do czterech filiżanek kawy dziennie jest nie tylko bezpieczne dla większości ludzi, ale może chronić przed chorobami serca lub przedwczesną śmiercią? Taki wniosek sugerują najnowsze badania.

Złoty umiar

Badania nad wpływem kawy na zdrowie prowadził dr Robin Poole, specjalista ds. Zdrowia publicznego na University of Southampton w Anglii we współpracy z naukowcami z University of Edinburgh w Szkocji. Zakładano w nim, że tak zwane „umiarkowane” picie kawy zmniejsza śmiertelność z powodu jakiejkolwiek choroby. Odkrycie wynika z analizy ponad 200 wcześniejszych badań.

Co udało się ustalić? Podczas analiz powiązano picie kawy w umiarkowanych ilościach z mniejszym ryzykiem rozwoju raka gruczołu krokowego, skóry i wątroby, endometrium, cukrzycy typu 2, zaburzeń wątroby, dny moczanowej, kamieni żółciowych i demencji. Niektórzy z badanych wykazywali również mniejsze ryzyko choroby Parkinsona, depresji i choroby Alzheimera.

Co więcej, w badaniu nie udowodniono szkodliwego wpływu kawy na zdrowie. Jej picie okazało się natomiast problematyczne dla kobiet w ciąży oraz osób narażonych na złamania, w związku z wypłukiwaniem wapnia.

Nieoceniona trójka

Największą korzyść przynosiło spożywanie trzech filiżanek napoju dziennie. Picie większej ilości nie wiązało się z żadnymi szkodliwymi skutkami, ale nie przynosiło żadnych zwiększonych korzyści zdrowotnych.

– Do tej pory wielu ludzi powstrzymywało się przed piciem kawy z obawy o swoje zdrowie, ale ostatnie badania pokazują, że nie jest to konieczne – podsumowała dr Suzanne Steinbaum, dyrektor ds. zdrowia kobiecego serca w Lenox Hill Hospital w Nowym Jorku.

Picie do 3 filiżanek kawy dziennie może być częścią zdrowego życia. Nie tylko zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób serca, ale także w niektórych przypadkach ogranicza prawdopodobieństwo schorzeń neurologicznych, takich jak choroba Alzheimera czy Parkinsona.

Dzięki autorom badania, jeśli dotąd zastanawiałeś się, czy warto wypić filiżankę porannej kawy, nie musisz już tego robić.