Nie bez znaczenia dla zdrowia naszych zębów jest codzienna dieta. Niewielkim wysiłkiem można uzyskać ogromne rezultaty i ograniczyć koszty stomatologa.

Zdrowa dieta kluczem do sukcesu

Wiele produktów które spożywamy sprzyja naszym zębom. Należy do nich na przykład wapń, który buduje zęby. Jego brak powoduje zaś ich osłabienie, dlatego warto do diety włączyć sery, ryby, mleko i maślankę. Wchłanianie wapnia ułatwia witamina D, w którą są bogate ryby morskie, żółtka jaj, masło oraz kakao. Dieta wegetariańska nie sprzyja wchłanianiu wapnia, ponieważ to mięso zawiera składniki ułatwiające jego przyswajanie.

infoplanet zdrowa dieta dieta dla zebow usmiech

Mówiąc o ochronie zębów nie możemy zapominać o zdrowiu dziąseł. Dieta, która chroni dziąsła powinna zawierać witaminę A i witaminę C. Powinniśmy więc zjadać bogate w witaminę A warzywa, takie jak szpinak, kapusta, marchew, a także inne produkty – jaja, czerwone mięso oraz wątróbkę. Duże ilości witaminy C znajdziemy natomiast w ziemniakach, owocach cytrusowych, selerze, brokułach i kiwi.

Fluor w śladowych ilościach posiada działanie antybakteryjne, a więc bardzo korzystne dla higieny jamy ustnej. Możemy go znaleźć w herbacie, cielęcinie, ryżu, a także soli. Zdecydowanie zły wpływ na zęby ma zaś cukier. Należy zatem unikać słodyczy, słodzonych napojów i innych przekąsek.

infoplanet zdrowa dieta dieta dla zebow

Czy to, w jakiej kolejności spożywamy posiłki, ma znaczenie? Tak, warto rozpocząć od produktów, które powodują próchnicę, a zakończyć posiłek produktami chroniącymi szkliwo. Dodatkowo po każdym posiłku warto umyć zęby i żuć gumę bez cukru.