Jak wynika z badania Barometr Providenta, aż 75% Polaków robi przetwory na zimę. Z deklaracji miłośników weków wynika, że motywy to: tradycja, oszczędności i zdrowy styl życia.

Owocowe i warzywne przetwory przygotowują przede wszystkim osoby, które przekroczyły 59 roku życia i ludzie w grupie wiekowej 25–39 lat. Dodatkowy czynnik to liczba mieszkańców gospodarstwa domowego: zapełnianie wekami spiżarni to domena w domach zamieszkałych przez co najmniej 5 osób. Co ciekawe, w częstotliwości przygotowywania przetworów nie ma znaczenia płeć – mężczyźni robią weki równie często jak kobiety.

infoplanet zdrowa dieta przetwory dla zdrowia weki

Jak się okazuje, jest kilka powodów, które skłaniają Polaków do przygotowywania przetworów. Wśród nich miłośnicy weków wskazują: docenianie niepowtarzalnych, domowych smaków, chęć wdrożenia zdrowego stylu życia i przywiązywanie coraz większej wagi do tego, co jemy, a także chęć kontynuowania rodzinnej tradycji. Osoby robiące przetwory nie ukrywają, że istotną kwestią są również potencjalne oszczędności.

Takie argumenty trafiają najczęściej do mieszańców wsi – wśród nich 85% przyznaje się do zapełniania spiżarni wekami. Robienie przetworów owocowych i warzywnych nie jest jednak obce również osobom zamieszkującym miasta – deklaruje tak 63% mieszkańców miast.

infoplanet zdrowa dieta przetwory dla zdrowia

– W tym roku zdecydowanie prym wiodą ogórki kiszone. 80% badanych, którzy decydują się na przygotowanie przetworów, będzie przygotowywać właśnie kiszone ogórki. Zaraz po nich są konfitury, dżemy i wszelkie tego typu słodkie rzeczy. Trzecią najpopularniejszą kategorią są syropy, soki, kompoty. Czwartą – co zaskakujące – nalewki – ocenia kierownik biura prasowego i komunikacji wewnętrznej w Provident Polska Karolina Łuczak.

3/4 ankietowanych w słoiki wkłada plony pochodzące z własnych działek, sadów czy pól. 40% – używa składników zakupionych na bazarze, na targowisku bądź w sklepie.

Źródło: Informacja z serwisu infoWire.pl