Czy kiedy zobaczysz konika polnego, wyobrażasz go sobie jako zdrową przekąskę? Jeśli nie, przeczytaj nasz artykuł i przekonaj się, że owady są bardzo odżywcze i lekkostrawne.

Przekąski trudne do zgryzienia?

Według ONZ owady są podstawą żywieniową dla 2 miliardów ludzi na całym świecie, choć nie dotyczy to obszarów Stanów Zjednoczonych, Kanady i Europy. Populacje, które regularnie jedzą owady, mają do wyboru około 1900 jadalnych gatunków o wysoce odżywczym składzie, bogatym w zdrowe tłuszcze, białko, błonnik, witaminy i niezbędne minerały. Jak twierdzą badacze, przeszkodą w ich spożywaniu na terenach nam bliskich są głównie uprzedzenia.

– Przez długi czas myśleliśmy, że ssaki nie produkują enzymu, który pozwalałby im rozbijać egzoszkielety owadów, więc uznano je za bardzo trudne do strawienia. Teraz jednak wiemy, że tak nie jest – powiedziała badaczka Mareike Janiak, doktorantka na wydziale antropologii. – Ciekawe, że wielu ludzi, którzy lubią krewetki i homary myślą, że owady są paskudne, ale przecież skorupiaki są jak podwodne owady – dodaje.

Przekąski z owadów

Wniosek jest efektem opublikowanego w czasopiśmie Molecular Biology and Evolution odkrycia zespołu badawczego, któremu udało się stwierdzić, że większość naczelnych – w tym ludzie – ma co najmniej jedną kopię roboczą genu o nazwie CHIA. To enzym żołądkowy, który rozkłada zewnętrzną skorupę owada (egzoszkielet).

Owadzie smaki

Jak jednak twierdzi Janiak, nawet jego brak nie byłby wystarczająco przeszkoda, by nie zrobić z owadów smacznej przekąski.

– Dla ludzi, nawet bez odpowiednich enzymów, egzoszkielet staje się o wiele łatwy do żucia i strawienia po ugotowaniu owada – powiedziała.

Jak przekonuje badaczka, owady są nie tylko pożywne i nadające się do jedzenia, ale również całkiem smaczne. Małe japońskie świerszcze marynowane w słonej paście czy gotowane koniki polne, które przyrządza jej znajomy pracujący w Ugandzie, smakują bowiem podobnie jak kurczak.

Smażone owady

– Rosnąca dostępność mąki wyprodukowanej z hodowanych w sposób zrównoważony świerszczy może skłonić więcej ludzi w zachodnich kulturach do wypróbowania owadów – przewiduje Janiak.

Trudno jednak mieć pewność, że tak się stanie.