Cytryny nadają wyrazisty smak wielu potrawom i napojom. Niezależnie od tego, czy wyciskamy je do wody czy na smaczne danie, te cytrusowe przysmaki dostarczają tych samych witamin i minerałów co inne owoce cytrusowe, ale ze zdecydowanie mniejszą ilością cukru. Co zawdzięczamy cytrynom?

Antidotum na zmarszczki

Witamina C w cytrynach silnie działa na zmarszczki, wspomagając produkcję kolagenu. Pamiętaj, że twój organizm nie wytwarza witaminy C, dlatego musisz pozyskać ją z jedzenia.

infoplanet zdrowie cytryny dobre na wszystko 1 zmarszczki

Źródło tiaminy, ryboflawiny i przeciwutleniaczy

Tiamina i ryboflawina, część grupy witamin zwanej kompleksem B, zamieniają jedzenie w energię, której potrzebujesz. Pomagają również komórkom w ciele rosnąć i wykonywać swoją pracę. Tylko jedna średniej wielkości cytryna lub limonka daje porcję energii, której potrzebujesz każdego dnia. Dodatkowo cytryny i limonki są bogate we flawonoidy, kwasy fenolowe, olejki eteryczne i kumaryny – przeciwutleniacze zwalczające wolne rodniki, które niszczą komórki, prowadząc do chorób i problemów zdrowotnych.

Pomaga rosnąć

Cytryny zawierają niewielką ilość witaminy B zwanej kwasem foliowym, który wspiera rozwój płodu w łonie matki. Kwas foliowy wspiera rozwój komórkowy płodu i jest bezcenny dla kobiet w ciąży.

infoplanet zdrowie cytryny dobre na wszystko 3 wzrost

Zwalcza zatrucia

Cytryna to idealny dodatek poprawiający smak sałat. Pomaga także zabijać bakterie salmonelli, które mogą znajdować się w żywności, na desce do krojenia lub kuchennym blacie. Jeśli chcesz być pewien, że wszystkie naczynia są czyste, zmieszaj sok z cytryny oraz ocet w proporcji 50:50 i zostaw na wybranej powierzchni, a w ciągu 15 minut nie będzie na niej ani jednaj bakterii.

Obniża ciśnienie krwi

Związki zawarte w cytrynach mogą pomóc w kontrolowaniu ciśnienia krwi. Zarówno szklanka soku, jak i skórka cytryn lub limonek kilka razy dziennie wystarczą, aby ciśnienie krwi znormalizowało się. Jeśli leczysz się na nadciśnienie, skontaktuj się ze swoim lekarzem.

infoplanet zdrowie cytryny dobre na wszystko 5 obniza cisnienie krwi

Może zapobiegać rakowi

Przeciwutleniacze w cytrynach mogą zatrzymać niektóre rodzaje raka. Choć nie ma dowodów na to, że cytryny lub limonki mogą zwalczać raka, są pełne przeciwutleniaczy, które pomagają uniknąć tej choroby. Jest to szczególnie prawdopodobne w przypadku raka wątroby, kości, żołądka, piersi i okrężnicy.

Chroni serce i mózg

Flawonoidy w cytrynach pomagają utrzymać zdrowe serce i naczynia krwionośne. Prawdopodobnie wynika to z tego, że utrzymują na właściwym poziomie tłuszcze i cukry. Związki w cytrynach chronią również mózg przed toksynami i stanem zapalnym, ponieważ zawierają specjalne substancje chemiczne. Dodatkowo ograniczają ogólny rozpad komórek i stan zapalny, przeciwdziałając chorobom mózgu, takim jak choroba Parkinsona i choroba Alzheimera.

infoplanet zdrowie cytryny dobre na wszystko 7 chroni serce i mozg

Utrzymuje zdrowie dziąseł

Witamina C w cytrynach jest dobra na spuchnięte, krwawiące dziąsła – objawy szkorbutu. Choć był on powszechny dawno temu, kiedy ludzie nie mieli łatwego dostępu do żywności z witaminą C, można na niego zachorować również obecnie. Prawdopodobieństwo jest szczególnie wysokie, jeśli jesteś osobą starszą, niewłaściwie się odżywiasz, pijesz, palisz lub używasz narkotyków. Pamiętaj jednak, aby po zjedzeniu lub wypiciu czegoś z kwasem cytrynowym odczekać pół godziny zanim umyjesz zęby – inaczej uszkodzisz szkliwo.

Pomaga na przeziębienie

To mit, że witamina C w cytrynach i limonkach zapobiegnie przeziębieniu. Jednak potrzebujesz jej, aby twój system odpornościowy działał na najwyższym poziomie. Wzięcie odpowiedniej dawki witaminy C przy pierwszych objawach przeziębienia może pomóc zwalczać objawy kataru.

infoplanet zdrowie cytryny dobre na wszystko 9 pomaga na przeziebienie

Poprawia poziom cholesterolu

Codziennie wypita mieszanka czosnku i soku z cytryny może być dobrym rozwiązaniem dla osób z wysokim poziomem cholesterolu. Niezdrowe poziomy są związane ze stwardnieniem tętnic (miażdżycą), co może powodować choroby serca, zawały serca i udary.

Pomaga schudnąć

Polifenole, specjalny rodzaj przeciwutleniacza znajdującego się w cytrynach i limonkach, mogą powstrzymywać przyrost masy ciała i tkanki tłuszczowej. Naukowcy sądzą, że substancje te zmieniają sposób, w jaki organizm przetwarza tłuszcz i poprawiają odpowiedź na insulinę. Jednak zanim wypijesz wodę z cytryną, wiedz, że badanie związku pomiędzy cytrynami a otyłością zostało wykonane na myszach, a nie na ludziach.

infoplanet zdrowie cytryny dobre na wszystko 11 pomaga schudnac

Źródła: Journal of Endourology: „Assessment of citrate concentrations in citrus fruit-based juices and beverages: implications for management of hypocitraturic nephrolithiasis”, National Institutes of Health Office of Dietary Supplements: „Vitamin C”, Michigan Medicine: „Vitamin B-Complex”, Harvard T.H. Chan School of Public Health: „Antioxidants: Beyond the Hype”