Jak poinformował 15 sierpnia Norweski Urząd Bezpieczeństwa Radiacyjnego i Nuklearnego (DSA) w czwartek, przy granicy z Rosją norweska stacja pomiaru powietrza w Svanhovd wykryła niewielkie ilości radioaktywnego jodu.

– Wyniki pomiarów są porównywalne z tymi, jakie uzyskiwaliśmy wcześniej. Norweskie stacje monitorujące wykrywają radioaktywny jod 6 do 8 razy w roku, jego źródło pozostaje zwykle nieznane. Jeśli poza jodem nie wykrywa się żadnych innych substancji promieniotwórczych, to najprawdopodobniej chodzi o emisję z placówki produkującej radioaktywne środki farmaceutyczne zawierające jod – głosi treść komunikatu DSA.

infoplanet ekologia i zdrowie wykryto radioaktywny jod powietrze

Cząsteczki radioaktywnego jodu wykryto w próbkach pobranych w dniach 9–12 sierpnia w powietrzu w północnej Norwegii. Choć DSA póki co nie wskazuje na żadne wiążące ustalenia źródła skażenia, rozważa, czy wykryta emisja promieniotwórcza ma związek z śmiertelną eksplozją po wypadku na poligonie marynarki wojennej. Jak donoszą urzędnicy, 8 sierpnia na terenie Rosji w obwodzie archangielskim wybuchł silnik rakietowy zasilany energią jądrową.

– Nie można w tej chwili rozstrzygnąć, czy ostatnie pojawienie się radioaktywnego jodu było efektem wypadku w obwodzie archangielskim. DSA nadal ze zwiększoną częstotliwością pobiera próbki i analizuje je – stwierdzono w komunikacie.

infoplanet ekologia i zdrowie wykryto radioaktywny jod powietrze

Jak potwierdza rosyjska państwowa agencja nuklearna Rosaton, podczas wybuchu na poligonie marynarki wojennej zginęło 5 pracowników agencji. Choć wypadek miał wynikać z użycia „źródeł energii izotopowej”, nie podano żadnych szczegółów i przewidywanych skutków eksplozji.