Z nowych badań wynika, że tylko na terenie 5 krajów znajduje się 70% pozostałych nietkniętych obszarów dzikiej przyrody na świecie i konieczne są pilne działania międzynarodowe w celu ich ochrony. Badacze z University of Queensland i Wildlife Conservation Society po raz pierwszy stworzyli globalną mapę miejsc, w których znaleźć można nietkniętą ludzką ręką naturę.

infoplanet ekologia 5 ostatnich obszarow badania

Zespół naukowców przygotował artykuł na podstawie danych obszarów lądowych z 2016 roku i oceanów z 2018 roku. Badanie opublikowane w czasopiśmie Nature identyfikuje 5 krajów, na których terenie znajduje się większość pozostałych obszarów dzikiej przyrody na świecie. Są to Australia, USA, Brazylia, Rosja i Kanada. Dane nie obejmują jednak dziewiczej dziczy na Antarktydzie i na pełnym morzu.

Stwierdzono, że ponad 77% gruntów i 87% oceanów – z wyłączeniem Antarktydy – zostało zmodyfikowanych przez człowieka. Badacze twierdzą, że pozostałość dzikiej przyrody planety może być chroniona tylko w ramach międzynarodowych ram polityki. Wzywają zatem do ustalenia celu, który ochroni 100% wszystkich pozostałych nienaruszonych ekosystemów.

infoplanet ekologia 5 ostatnich obszarow wnioski

– 2 lata temu przeprowadziliśmy pierwszą analizę dzikiej przyrody na lądzie. W nowej analizie stworzyliśmy globalną mapę i przecięliśmy ją z granicami państwowymi, aby zapytać: kto jest za to odpowiedzialny? Jednak aby osiągnąć 100% ochrony dzikiej przyrody, wszystkie narody muszą powstrzymać przemysł przed wejściem do tych miejsc. Straciliśmy już tak wiele, że musimy wykorzystać wszystkie możliwości, zanim dzika przyroda zniknie na zawsze – ocenia główny autor badania James Watson.

Aby tak się stało, 5 krajów, na których terenie znajduje się większość pozostałych dzikich obszarów na świecie musi objąć przywództwo takich działań. W grę wchodzi działanie przez poprawę prawodawstwa lub oferowanie zachęt dla przedsiębiorstw, które nie niszczą przyrody.

kup artykuly platne