Jak wynika z najnowszych badań przeprowadzonych przez chińskich naukowców, spalanie paliw kopalnych jest czynnikiem najmocniej wpływającym na spadek poziomu tlenu w atmosferze. Co dalej?

Badacze z Uniwersytetu Lanzhou z prowincji Gansu w północno-zachodnich Chinach badali zużycie tlenu porównując czynniki, takie jak: oddychanie ludzi i zwierząt, spalanie paliw kopalnych czy wybuchające w sposób naturalny pożary. Odkryli, że korzystanie z nieodnawialnych źródeł energii spowodowało od 60 do 80% całkowitego wykorzystania tlenu w ciągu ostatniego stulecia.

infoplanet ekologia czy starczy nam tlenu badania

Szacuje się, że stężenie tlenu na świecie spadnie z obecnego poziomu 20,94 procent do 20,82 procent. Stanie się tak ponieważ do 2100 roku roczne zużycie tlenu w atmosferze ma wzrosnąć do olbrzymiego poziomu 100 miliardów ton.

Huang Jianping, dyrektor zespołu badawczego, zaapelował o większe skupienie się na problemie zwiększającego się zużycia tlenu który często pozostaje w cieniu kłopotów takich jak np. globalne ocieplenie. Wezwał również do natychmiastowych i wspólnych działaniach mających pomóc w utrwaleniu się obecnych trendów.

infoplanet ekologia czy starczy nam tlenu badania

– Musimy zrobić więcej, aby wspomóc wytwarzanie tlenu i zmniejszać jego zużycie, na przykład poprzez korzystanie z większej ilości zielonej energii. Aby przeciwdziałać obecnej negatywnej tendencji powinniśmy połączyć wysiłki i postawić na współpracę wszystkich krajów – powiedział Huang.

Według Huanga, chociaż deficyt tlenu nie stanowi jeszcze wyraźnego zagrożenia dla zdrowia ludzi, można przewidzieć, że środowisko ulegnie znaczącej zmianie, jeśli tendencja się utrzyma.

Źródło: Science Bulletin

kup artykuly platne