Według raportu opublikowanego w czasopiśmie naukowym „Climate Change” we wrześniu 2017 r. działalność jedynie 90 firm przyczyniła się w przybliżeniu do 42-50% całkowitego wzrostu średniej globalnej temperatury w okresie 1880-2010. Spowodowały one również wzrost poziomu CO2 w atmosferze, oraz podniesienie się globalnego poziomu mórz.

83 z wymienionych korporacji zajmuje się wydobyciem węgla, ropy naftowej i gazu ziemnego, pozostałych 7 to producenci cementu. W badaniu podkreślono również, że 7 przedsiębiorstw będących własnością inwestorów i 7 większościowych przedsiębiorstw państwowych było niezmiennie w gronie 20 największych przedsiębiorstw indywidualnych.

infoplanet ekologia firmy odpowiedzialne za globalne ocieplenie badanie

Wśród firm, które uwzględnia dokument, pojawia się amerykański gigant naftowy Chevron, rosyjski Gazprom, brytyjski koncern BP czy pochodzącą z Arabii Saudyjskiej korporacja Saudi Aramco.

Autorzy badania podkreślili, że decydenci zastanawiają się obecnie, czy producenci paliw kopalnych powinni ponosić odpowiedzialność za szkody klimatyczne, które można prześledzić w odniesieniu do ich emisji.

Badania te, jak stwierdzili naukowcy, pokazują, że „emisje śladowe dla głównych producentów węgla są wymierne i znaczące”, podobnie jak ich związek z kluczowymi wskaźnikami wpływu człowieka na klimat całej planety, w tym średnią temperaturę powierzchni i globalny poziom morza.