Niemal 50 nowych gatunków flory i fauny zostało dodanych na listę zagrożonych gatunków przez rząd federalny Australii zupełnie bez fanfar.

infoplanet ekologia gatunki zagrozone wyginieciem papuga

Wśród tych, które zostaną dodane do wykazu w ramach Ustawy o ochronie środowiska i różnorodności biologicznej, znajdował się między innymi bettong, papuga (pozycja zmieniona z zagrożonych na krytycznie zagrożone) oraz kilka rodzajów orchidei i albatrosów.

Australijska fundacja Jess Abrahams, prowadząca kampanię społeczną, poinformowała, że 49 gatunków zostało dodanych na listę zagrożonych w czwartek bez powiadamiania kogokolwiek.

infoplanet ekologia gatunki zagrozone wyginieciem orchidea

– Zazwyczaj publikują informację prasową i rozmawiają o całej wspaniałej pracy, którą robią, aby to zmienić. Tym razem po prostu się nie odezwali.

Abrahams zauważyła jednocześnie, że w budżecie nie przewidziano żadnych nowych środków na strategię dotyczącą ratowania zagrożonych zwierząt.

– Większość gatunków jest zagrożona z powodu utraty siedlisk. Jaka jest nadzieja? Wyręb jest kontynuowany, utrata siedlisk trwa nadal – nic dziwnego, że kolejny gatunek trafia na listę gatunków zagrożonych. Rząd chce coś zmienić, ale nie jest gotów wydać żadnych pieniędzy, nie tworzy nowych przepisów w celu ich ochrony – podsumowuje Abrahams.