W sterylnych warunkach laboratoryjnych za pomocą narzędzia do edycji genów naukowcy stworzyli populację komarów bazując na genie podwójnym płci. Zwiększyło to co możliwość eliminacji ponad 80% gatunków przenoszących choroby. Jak informuje nowe studium opublikowane w Nature Biotechnology, naukowcy z Imperial College London wykorzystali technologię, by zlikwidować populację komarów, które są w stanie zarażać malarią.

infoplanet ekologia gdy zgina komary badania

Jak wyjaśnia autor badania prof. Andrea Crisanti, specjalista parasitologii molekularnej i mikrobiologii w Imperial College London, różnica w zawartości genów między samcami i samicami jest bardzo minimalna zarówno u komarów, jak i u ludzi. Doublesex, jak sama nazwa wskazuje, kontroluje sposób, w jaki komary różnicują się na męskie i żeńskie. Samice z 2 kopiami zmutowanego genu nie rozwijały się prawidłowo i nie mogły się rozmnażać, podczas gdy samce rozwijały się normalnie i kontynuowały rozprzestrzenianie mutacji. Co więcej, eksperyment wygląda na sukces, tam gdzie inne możliwości zawiodły – rozprzestrzenianie się zmutowanych genów nie zostało powstrzymane przez komary.

Jak twierdzą naukowcy, nawet po skutecznym wytępieniu gatunku komara, który przenosi zarazki, istnieją obawy, że otwieramy puszkę Pandory i wypuszczamy na świat coś, czego nie rozumiemy w pełni. Być może jednak wpływ takiej eksterminacji będzie pozytywny dla ludzi.

infoplanet ekologia gdy zgina komary badania

– To otwarte pytanie. Jesteśmy bardzo zainteresowani ochroną zdrowia ludzi, ale jednocześnie chronimy środowisko. Wciąż uczymy się, w jaki sposób komary pasują do sieci żywieniowej i całego środowiska. Na przykład larwy są źródłem pożywienia dla niektórych ryb, w tym komarów. Nie wierzę, że znamy już odpowiedzi na wszystkie pytania. Staramy się przewidzieć niezamierzone konsekwencje – komentuje prof. Catherine Hill, wykładowca Wydziału Entomologii na Purdue University.

– Afrykański komar roznoszący malarię jest najbardziej niebezpiecznym zwierzęciem na ziemi, a nowe technologie, które mogą pomóc w konkretnym i skutecznym kontrolowaniu tej plagi ludzkości, są mile widziane – przekonuje jednak adiunkt w Johns Hopkins Malaria Research Institute Conor McMeniman.

infoplanet ekologia gdy zgina komary wnioski

Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że w 2016 roku pojawiło się 216 milionów nowych przypadków malarii i nastąpiło 445 tys. zgonów spowodowanych chorobą. Najbardziej podatne na tą chorobę są dzieci poniżej 5 lat. Jak ocenia prof. Hill, wraz ze zmianą klimatu i rosnącą populacją ludzi zobaczymy więcej epidemii chorób przenoszonych przez komary. Co więcej, zdaniem badaczki pojawia się one w miejscach, w których wcześniej ich nie było. „To ciągły wyścig zbrojeń między nami a komarami i patogenami, które przekazują. Nie sądzę, że kiedykolwiek się skończy” – podsumowuje.

kup artykuly platne