Konserwatyści w Japonii wzywają do zakończenia „odrażającego” programu corocznych połowów wielorybów na Oceanie Południowym. Jak dowodzą jego zwolennicy, jest on prowadzony dla celów naukowych. Połowy te zostały wznowione w Japonii w 2016 roku. Jednak zaledwie w ciągu zeszłego lata w ramach japońskiego polowania „badawczego” myśliwy zabili ponad 120 ciężarnych wielorybów.

W obronie wielorybów

– Pozorna częstość ciąż u zwierząt objętych próbą była wysoka (95,3%), a w badaniu nie zaobserwowano żadnego zwierzęcia w okresie laktacji – głosi przedłożony Międzynarodowej Komisji Wielorybniczej raport Cetacean Research & Rescue Unit – agencji badań nad wielorybami, związanej z japońskim ministerstwem rybołówstwa. Raport został napisany wspólnie z firmą z branży przetwórstwa rybnego Kyodo Senpaku i Tokijskim Uniwersytetem Morskiej Nauki i Technologii.

Spośród 333 ssaków złowionych podczas kontrowersyjnej 12-tygodniowej wyprawy 181 to samice, w tym 53 młode. Liczby pokazują, że spośród 128 dorosłych samic wielorybów złowionych podczas polowania, 122 było ciężarnych.

infoplanet ekologia gina ciezarne wieloryby z mlodym

– Zabicie 122 ciężarnych wielorybów to fakt przemawiający za uznaniem programu połowów za szokujące i smutne okrucieństwo wobec wielorybów – komentuje Alexia Wellbelove, starszy menadżer programu w Humane Society International. – To demonstracja operacji wielorybniczych o prawdziwie makabrycznym i niepotrzebnym charakterze, zwłaszcza gdy wykazano, że nieoficjalne badania są wystarczające dla potrzeb naukowych – dodaje.

Temat jak bumerang

Temat kontrowersyjnego połowu wielorybów powraca już po rac kolejny. W 2014 roku Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości nakazał jego tymczasowe wstrzymanie, stwierdzając, że japoński program – znany jako Jarpa II – nie był przeznaczony do celów naukowych. Mimo to Japonia wznowiła wielorybnictwo w regionie dwa lata później, w ramach odświeżonego planu, który obejmował zmniejszenie kwoty połowowej do około jednej trzeciej.

– Prace badawcze rozpoczęły się 60 minut po wschodzie słońca i zakończyły się 60 minut przed zachodem słońca. Wieloryby zostały natychmiast przetransportowane na statek bazy badawczej, w którym przeprowadzono pomiary biologiczne i pobieranie próbek – pisali autorzy raportu.

infoplanet ekologia gina ciezarne wieloryby temat jak bumerang

W raporcie zaznaczono również, że 11 wielorybom udało się uciec przed uderzeniem głównie dlatego, że przeniosły się w obszar, gdzie lód morski był gęsty.

O wsparcie i wysłanie wyraźnego sygnału do Japonii przeciwnicy wielorybnictwa zwrócili się również do Australii i pozostałych krajów, zajmujących się zwalczaniem połowów wielorybów.