Ponad 4 tryliony ton lodu z Grenlandii i Antarktyki w ciągu ostatnich 20 lat stopiły się i wpłynęły do oceanów podnosząc poziom mórz. Kilkudziesięciu naukowców i 10 misji satelitarnych oszacowało te dane na podstawie badań, które dostarczają najlepszych jak dotąd pomiarów wpływu zmian klimatu na największe pokrywy lodowe Ziemi.


Naukowcy twierdzą, że badanie opublikowane w czasopiśmie Science kończy długą debatę nad tym, czy olbrzymia pokrywa lodowa pokrywająca kontynent Antarktydy traci, czy przybiera na masie. Jak pokazują dane satelitarne, wschodnia Antarktyda zyskuje trochę lodu, ale zachodnia Antarktyda i Półwysep Antarktyczny tracą dwa razy więcej, co oznacza, że ogólnie lód się topi. Badanie udowadnia, że topnienie dwóch olbrzymich pokryw lodowych spowodowało wzrost mórz o ponad 11 mm w ciągu 20 lat. Stwierdzono również, że Grenlandia traci masę lodu pięciokrotnie szybciej niż na początku lat dziewięćdziesiątych.

infoplanet ekologia globalne ocieplenie zagraza miastom grenlandia

– Szacunki są najbardziej wiarygodne z wszystkich dotychczasowych i kończą 20 lat niepewności co do zmian masy lodowej na Antarktydzie i Grenlandii. Możemy jednoznacznie stwierdzić, że zarówno Grenlandia, jak i Antarktyda tracą masę wraz ze wzrostem temperatury – komentuje lider badań Andrew Shepherd z Uniwersytetu w Leeds.


Rosnący poziom morza jest jednym z największych długoterminowych efektów związanych ze zmianą klimatu, który może zagrozić nisko położonym miastom i zwiększyć szkody powodowane przez huragany i tajfuny. Aby zmierzyć jego przyrost wód, w badaniu połączono pomiary satelitarne wysokości czap lodowych z instrumentów laserowych z radarowymi pomiarami niewielkich zmian grawitacyjnych spowodowanych utratą lodu.

infoplanet ekologia globalne ocieplenie zagraza miastom grenlandia

– Niepewność związana z topnieniem pokrywy lodowej utrudnia naukowcom przewidywanie wzrostu poziomu morza. Ten projekt jest spektakularnym osiągnięciem. Dane będą wspierać niezbędne testy modeli predykcyjnych i doprowadzą do lepszego zrozumienia tego, jak zmiana poziomu morza może zależeć od ludzkich decyzji, które wpływają na globalną temperaturę – mówi niezaangażowany w badanie prof. Richard Alley z Penn State University w USA.


Inne niedawne badania pokazały, że zmiany wiatrów spowodowane globalnym ociepleniem przyczyniły się do tego, że lód morski wokół Antarktydy topniał, nieznacznie podnosząc poziom morza, a jednocześnie szybko znikał w Arktyce. Jak przekonuje Ian Joughin z zespołu z University of Washington w Seattle, „zmiany klimatyczne mogą znacznie przyspieszyć dramatyczną utratę lodu, którą już obserwujemy w Grenlandii, ale wciąż nie jesteśmy pewni, czy to zjawisko zwolni, czy wręcz przeciwnie”.