Skąd bierze się pasja do zdrowego stylu życia? Czy „bycie eko” może być sposobem na sukces w biznesie? Czym wyróżnia się certyfikowana produkcja ekologiczna? Poznaj odpowiedzi na te pytania i odwiedź z nami Ekologiczne Gospodarstwo Karol Adamczyk w Strzyżowicach (województwo świętokrzyskie).

infoplanet ekologia gospodarstwo eko logo

– Co było inspiracją do założenia ekologicznego gospodarstwa rolnego?

– Moi rodzice zawsze cenili zdrowy styl życia. Gdy w żywności zaczęła rosnąć zawartość pestycydów, postanowili założyć gospodarstwo ekologiczne. Zaczęli od małej powierzchni i niewielkiej ilości warzyw. To było 13 lat temu. W miarę upływu czasu ilość klientów rosła, a nasze gospodarstwo ekologiczne znacznie urozmaiciło asortyment. Ja pomagam w nim od początku działalności, a kilka lat temu zostałem jego właścicielem i od tej pory rozwijam je wspólnie z rodzicami.

– Czym różni się gospodarstwo ekologiczne od zwykłego?

Certyfikowana produkcja ekologiczna charakteryzuje się zakazem używania pestycydów, nawozów sztucznych i GMO. Decyzja o uprawie warzyw i owoców wolnych od chemii wiązała się z szeregiem zmian, które musieliśmy wprowadzić. Chcąc prowadzić certyfikowane gospodarstwo ekologiczne, trzeba przejść liczne kontrole weryfikujące brak pestycydów w produktach. Co więcej, są one powtarzane w każdym sezonie – zarówno gleba, jak i wyprodukowane warzywa i owoce są sprawdzane przez odbiorców oraz jednostki certyfikujące wydające zaświadczenia o uprawie ekologicznej. Gospodarstwa ekologiczne są zazwyczaj także mniejsze. Wynika to z faktu, że produkcja ekologicznej żywności jest bardziej pracochłonna. Rolnicy, którzy posiadają gospodarstwa konwencjonalne – to znaczy takie, w których stosowane są pestycydy i nawozy sztuczne, niszczą chwasty dzięki tym środkom. Nie muszą zatem wielokrotnie w ciągu roku plewić swoich upraw. To znacznie minimalizuje nakłady pracy fizycznej.

infoplanet ekologia gospodarstwo eko ziemia

– Jakich środków używają państwo do nawożenia roślin czy walki ze szkodnikami?

– Głównym sposobem, by nasze pola były ciągle żyzne, jest uprawa poplonów. Gdy zbierzemy warzywa z danej działki, siejemy na niej rośliny motylkowe, które dzięki przemianie azotu wzbogacają glebę. Do walki ze szkodnikami używany wyciągów z roślin, np. czosnku i cebuli. Bardzo ważną rolę odgrywa również rotacja upraw – dane warzywo co roku siejemy w innym miejscu pola.

– Dlaczego końcowy produkt jest zdrowszy, ale jednocześnie dużo droższy?

– W gospodarstwie ekologicznym wiele prac wykonujemy ręcznie. Tak chociażby usuwamy chwasty czy zbieramy warzywa i owoce, dlatego w sezonie musimy liczyć na pomoc pracowników. Dodatkowo nieużywanie nawozów sztucznych sprawia, że plon z uprawy ekologicznej jest mniejszy niż w gospodarstwach konwencjonalnych w przeliczeniu na tę samą powierzchnię. Kolejnymi czynnikami, które mogą obniżyć ilość wyprodukowanych warzyw i owoców, są szkodniki i choroby. Stosowane przez nas substancje naturalne chroniące rośliny nie są tak wydajne jak pestycydy, przez co tracimy część naszych plonów. Wszystkie te problemy sprawiają, że ceny produktów ekologicznych są wyższe. Choć oczywiście końcowy koszt zakupu zależy od ilości pośredników na drodze rolnik – konsument.

infoplanet ekologia gospodarstwo eko pietruszka

– Czy państwo albo Unia Europejska wspiera jakoś tego typu inicjatywy?

– Istnieją dotacje unijne dla gospodarstw ekologicznych, jednak nie rekompensują one zwiększonych kosztów finansowych potrzebnych do produkcji warzyw i owoców wolnych od chemii. Natomiast w związku z uprawą przyjazną środowisku i zmniejszającą zanieczyszczenie gleby nie otrzymujemy żadnego wsparcia.

– Gdzie można zakupić produkty z Ekologicznego Gospodarstwa Karol Adamczyk?

– Nasze produkty są dostępne w niektórych sklepach ze zdrową żywnością. Jednak najbardziej cenimy sobie bezpośredni kontakt z klientem, dlatego serdecznie zapraszamy do odwiedzenia naszego gospodarstwa (Strzyżowice, woj. świętokrzyskie), by móc na miejscu zobaczyć uprawy i dokonać zakupów. Dodatkowe informacje są dostępne na naszej stronie na Facebooku.

infoplanet ekologia gospodarstwo eko uprawa

kup artykuly platne