W wyniku kłusownictwa na świecie pozostały tylko dwa osobniki żeńskie gatunku północnego nosorożca białego (Ceratotherium simum cottoni), co czyni gatunek najbardziej zagrożonym na planecie. Do tego roku żył również ostatni samiec, którego plemniki na szczęście zostały zachowane. Dlatego DNA tego nosorożca zostało zmieszane z gatunkiem bliskiego podgatunku w dążeniu do wzrostu populacji. Z jakim skutkiem?

Żyjące nosorożce to Najin i jej córka Fatu, mieszkające w Ol Pejeta Conservancy w Kenii. Najin ma urazy nóg, które uniemożliwiają zajście w ciążę, a Fatu – problemy z płodnością, co nie pozwala na wszczepienie embrionów do macicy. Dlatego naukowcy stworzyli hybrydowe zarodki nosorożców, aby uratować północnego nosorożca białego przed całkowitym wymarciem. Zamrożone zarodki z DNA północnych białych nosorożców i bliskiego im podgatunku, wszczepiano zastępczym matkom, aby uzyskać gatunek bardzo podobny.

infoplanet ekologia inzynieria genetyczna ratuje ginace gatunki badania

– Badanie jest imponującym krokiem naprzód dla całej genetyki – mówi Jeanne Loring, biolog komórek macierzystych w Scripps Research Institute w La Jolla w Kalifornii.

Wykorzystaniem technologii komórek macierzystych do odrodzenia gatunku północnego nosorożca białego zajął się zespół kierowany przez Cesare Galliego, weterynarza i embriologa w laboratorium biotechnologii Avantea w Cremonie we Włoszech. Galli i jego współpracownicy opracowali technikę ekstrakcji jajeczek żeńskich nosorożców i nawożenia ich w celu wytworzenia żywotnych zarodków potencjalnie zdolnych do tego, aby urodziły się z nich zdrowe zwierzęta.

Zamiast przetestować na Najin i Fatu procedurę, która wiąże się z ryzykownym znieczuleniem, naukowcy pobrali jaja od 12 nosorożców południowych (Ceratotherium simum simum), blisko spokrewnionych podgatunków, których liczba w południowej Afryce wynosi około 20000. Może to doprowadzić do odrodzenia gatunku w bardzo podobnym kształcie.