Wiosna w Japonii rozkwita kwiatami wiśni, co powoduje poważne ataki kataru siennego, które przynoszą straty firmom w całym kraju.

infoplanet ekologia japonia ma katar alergia wstep

Kosztowny katar

W tym roku Japonia straci około 200 mld jenów (1,8 mld dolarów) z powodu alergii wywołanej pyłkiem, według Dai-Ichi Life Research Institute, firmy badawczej z Tokio. Według Toshihiro Nagahamy, głównego ekonomisty instytutu, szkody mają kilka postaci. Mniej osób chce wyjść z domu, co uderza w konsumpcję, a pracownicy cierpiący na katar sienny biorą zwolnienia, a jeśli przychodzą do pracy – są mniej wydajni.

infoplanet ekologia japonia ma katar alergia

Rok 2018 był jednym z najgorszych w historii dla osób cierpiących na katar sienny w Japonii. Ilość pyłków w niektórych częściach kraju wzrosła ponad dwukrotnie w porównaniu z ubiegłym rokiem. Szczególnie mocno ucierpiało Tokio. Badanie przeprowadzone w tym roku przez władze lokalne wykazało, że połowa populacji stolicy cierpi na katar, w porównaniu z mniej niż jedną trzecią w 2008 roku. Istotą problemu jest ponowne zalesianie Japonii po II wojnie światowej.

Niestety, dla osób cierpiących na katar, wiele posadzonych drzew to cedry i cyprysy, które teraz dojrzewają i przechodzą swoje szczytowe lata produkcji pyłku.

Drzewa do wycięcia

Miasto wydaje rocznie około 7 mln dolarów, aby zmniejszyć liczbę drzew wywołujących alergię i zastąpić je odmianami o mniejszej ilości pyłków. Władze co roku od 2006 sadzą około 60 hektarów drzew, ale zbyt szybkie wyrywanie zbyt wielu drzew może wywołać osunięcia ziemi i powodzie ze wzgórz otaczających Tokio.

– To za mało – powiedział Mamoru Ishigaki, który jest odpowiedzialny za lasy w Tokio. – Miasto ma około 30000 hektarów drzew produkujących pyłek – dodał.

infoplanet ekologia japonia ma katar wycinanie drzew

– Chciałbym zwiększyć ilość drzew, którą przesadzamy, ale nawet wtedy zajmie to około 200 lat – powiedział. Koszt programu do przesadzania będzie wynosił miliardy dolarów.

Jednak nie wszyscy tracą pieniądze przez katar: zapotrzebowanie na maski chirurgiczne i leki wzrosło, a to zwiększyło zainteresowanie firm farmaceutycznych i aptek. Według marcowej prognozy japońskiej firmy badawczej Anterio sprzedaż leków przekroczyła 20 mldjenów (184 mlndolarów), najwyższy poziom od 10 lat i wzrost o 50% w porównaniu z tym samym miesiącem rok wcześniej.

kup artykuly platne