Prehistoryczni ludzie od dawna byli podejrzewani o spowodowanie wyginięcia największych ptaków, jakie kiedykolwiek żyły na Ziemi. Nowe światło na sprawę rzucają odkryte niedawno skamieniałości z wyraźnymi pozostałościami „zbrodni” – kośćmi noszącymi ślady obróbki za pomocą narzędzi, mającej na celu prawdopodobnie pozyskanie mięsa.

Według naukowców kości stanowią dowód na to, że obiektem polowań naszych przodków były żyjące kiedyś powszechnie na Madagaskarze mamutaki (Aepyornis maximus). Ptaki te ważyły co najmniej pół tony, osiągały wysokość około 3 metrów i składały gigantyczne jaja – około 6 razy większe od strusich. Choć do tej pory sądzono, że pierwsi osadnicy przybyli na wyspę około 2,5–4 tys. lat temu, wiek znaleziska szacowany jest na około 10 tys. lat.

infoplanet ekologia kto wytepil najwieksze ptaki mamutak

– To przesuwa datę bytności człowieka na Madagaskarze o co najmniej 6000 lat. Poza odpowiedziami na pytania dotyczące historii człowieka, odkrycie sugeruje, że radykalna rewizja teorii wymierania jest konieczna, aby zrozumieć mechanizm zniknięcia unikalnej fauny wyspy – mówi dr James Hansford, naukowiec z Zoological Society London w Wielkiej Brytanii.

Nowe znaleziska są również dowodem na to, że ludzie nie wytępili prehistorycznych ptaków w krótkim czasie, ale żyli obok nich przez tysiące lat, aż do wyginięcia w epoce wczesnego średniowiecza.

infoplanet ekologia kto wytepil najwieksze ptaki mamutak

– Wydaje się, że grupy naszych przodków współistniały z mamutakami i innymi gatunkami przez ponad 9000 lat, przez większość tego okresu najwyraźniej z ograniczonym negatywnym wpływem na bioróżnorodność, co daje nowe możliwości w zakresie ochrony dziś – mówi dr Hansford.

Badania podważają także dotychczasowe wyobrażenia na temat pierwszych kolonizatorów na Madagaskarze. Jak przekonuje współautorka badania opublikowanego w czasopiśmie Science Advances prof. Patricia Wright ze Stony Brook University, „nie znamy pochodzenia tych ludzi i nie poznamy prawdy, dopóki nie znajdziemy dalszych dowodów archeologicznych”. Dlatego pytanie, kim byli ci ludzie i dlaczego zniknęli, wciąż pozostaje otwarte.

kup artykuly platne