Jak poinformowała wiodąca grupa naukowców zajmujących się ochroną środowiska naturalnego, 95% światowej populacji lemurów znajduje się „na skraju wyginięcia”. To czyni je najbardziej zagrożonymi naczelnymi na Ziemi.

Lemury to nadrzewne naczelne ze spiczastymi pyskami i typowo długimi ogonami występują jedynie na Madagaskarze. Pierwszą aktualizację ich populacji lemurów sporządzono w 2012 roku.

infoplanet ekologia lemur zagrozony wyginieciem lemur

Według Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN) głównymi źródłami zagrożenia dla tych zwierząt są wypalanie lasów tropikalnych, rabunkowa gospodarka rolna, nieograniczone pozyskiwanie drewna oraz rozwój górnictwa. Do wymierania lemurów przyczynia się również kłusownictwo i polowania komercyjne, prowadzone ostatnio na coraz większą skale.

– Bez wątpienia jest to najwyższy poziom zagrożenia dla tak dużej grupy ssaków i dużej grupy kręgowców – ocenił w oświadczeniu Russ Mittermeier z komisji ds. Przetrwania gatunków IUCN.

infoplanet ekologia lemur zagrozony wyginieciem lemur

Jak podaje IUCN, spośród 111 gatunków i podgatunków lemurów zagrożonych jest 105. Obecnie jej przedstawiciele pracują nad wdrożeniem programu mającego chronić lemury oraz bioróżnorodność Madagaskaru.