Siatki przeciwmgielne składają się zazwyczaj z arkusza siatki polietylenowej rozciągniętego pomiędzy dwa bieguny. Przechodząca przez nie para wodna skrapla się na małych włóknach i spływa do butelek zbiorczych poniżej. Jednak wydajność tych sieci jest często ograniczona, a woda płynie tylko w mgliste dni. Technologia jest również ograniczona do regionów górskich, gdzie ciepłe, wilgotne powietrze docierające z wybrzeża jest dociskane do stromych zboczy, gdzie chłodzi się i kondensuje w postaci mgły.

Jak się okazuje, społecznościom dotkniętym suszą w wychwytywaniu wody pitnej z powietrza może pomóc tkanina z nanowłókien. Shing-Chung Josh Wong z University of Akron w Ohio, USA i jego zespół stworzyli nowy materiał, który – ich zdaniem – spowoduje znaczną poprawę gospodarki wodnej.

infoplanet ekologia nanofibra na susze nanotkanina

Do jej opracowania badacze użyli polimerów elektroprzędzonych – techniki, która pozwoliła im stworzyć włókna w skali nano. Są one splątane wokół fragmentów ekspandowanego grafitu, jak spaghetti wokół klopsików. Włókna zapewniają dużą powierzchnię dla kondensacji kropelek, a grafit umożliwia wodzie wyciekanie z materiału, gdy jest on ściskany lub podgrzewany.

– Żniwiarki wykonane z tych nanowłókien mogą dostarczać do 180 litrów wody na metr kwadratowy każdego dnia. Dla porównania, komercyjny system używany obecnie w Maroku produkuje tylko około 30 litrów na metr kwadratowy dziennie – wylicza Wong.

infoplanet ekologia nanofibra na susze badania

Oprócz wyciskania wody z powietrza, nanowłókna filtrują również brud i bakterie, dzięki czemu woda jest bezpieczna do picia. Chociaż system może działać biernie, Wong przewiduje użycie małej baterii do schłodzenia elementu przymocowanego do materiału. Oznaczałoby to, że kombajn mógłby działać także poza zasięgiem typowych sieci przeciwmgielnych – nawet na pustyniach.

– W atmosferze panuje zawsze pewna wilgotność. Tam, gdzie widzisz chmurę, jest woda. Kolektor, aby działał, musi być tylko o 10 stopni chłodniejszy niż otaczające środowisko. Wraz z pojawieniem się baterii litowo-jonowych możemy umieścić wszystko w plecaku – wyjaśnia Wong.


kup artykuly platne